Moldavsko a ruský štátny koncern Gazprom v piatok oznámili, že sa dohodli na predĺžení zmluvy o dodávkach zemného plynu do tejto postsovietskej krajiny o päť rokov, pričom dodávky sa majú začať od 1. novembra. Informovala o tom agentúra AFP.

Gazprom uviedol, že k predĺženiu dohody došlo za „obojstranne výhodných podmienok". Dohodu sa podarilo dosiahnuť na rokovaniach medzi podpredsedom moldavskej vlády Andreiom Spinuom a šéfom Gazpromu Alexejom Millerom v Petrohrade, kde má Gazprom svoje sídlo.

Kontrakt Moldavska s Gazpromom vypršal koncom septembra. Gazprom zmluvu síce predĺžil do konca októbra, avšak zdvihol ceny. Spinu v tom čase uviedol, že pre Moldavsko, najchudobnejšiu európsku krajinu, to „nie je spravodlivé ani realistické". Moldavská vláda tiež tvrdila, že Moskva posiela do krajiny oveľa menej zemného plynu ako zvyčajne.

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Pre spory s Moskvou kupuje najchudobnejšia krajina Európy plyn od Poľska

V stredu ponúkla Moldavsku pomoc dodatočných 60 miliónov eur na riešenie súčasnej krízy EÚ.

Moskva opakovane čelila kritike, že stanovuje ceny plynu podľa náklonnosti vlády danej krajiny voči Kremľu. Kritici preto Rusko podozrievali z politicky motivovaných rozhodnutí vzhľadom na to, že Moldavsko je po vlaňajšej zmene vlády viac prozápadne orientované. Rusko takéto obvinenia odmieta.

JB 10 Novo-Ogarjovo - Ruský prezident Vladimir Putin sa prostredníctvom videolinku zúčastňuje na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 27. októbra 2021. Mjanmarská vojenská vláda bojkotovala v utorok summit Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) po tom, čo veliteľovi junty Min Aun Hlainovi zakázal účasť. Ako píše agentúra AFP, vojenský režim tak ešte prehĺbil svoju izoláciu od zvyšku regiónu, ktorá sa začala, keď pred deviatimi mesiac
Neprehliadnite

Putin nariadil Gazpromu, aby od novembra zvýšil dodávky plynu do Európy