Predstavitelia projektu Modrá koalícia sa majú v najbližších týždňoch stretnúť s mimoparlamentným KDH na tému programových priorít a hodnotových rámcov. Pre TASR to povedal nezaradený poslanec a predseda Modrej koalície Miroslav Kollár.

Myslí si, že v rámci nepopulistických proeurópskych síl aktuálne rokuje každý s každým, okrem mimoparlamentného Progresívneho Slovenska a SaS, ktoré deklarovali samostatný postup v predčasných parlamentných voľbách.

„Minulý týždeň sme sa stretli s vedením KDH s výsledkom, že pokračujeme v diskusiách, najbližšie sa v horizonte pár týždňov máme stretnúť na tému programové priority a hodnotové rámce oboch strán," skonštatoval Kollár. KDH už minulý týždeň uviedlo, že sa pripravuje na voľby samostatne. Hnutie očakáva od Modrej koalície predstavenie svojich programových téz, hodnotový rámec a personálne obsadenie.

Kollár hovorí, že vzhľadom na septembrový termín volieb vznikol niekoľkotýždňový priestor na diskusie a pozičné manévre predtým, než príde ku konkrétnym dohodám, kto s kým pôjde do volieb.

Modrá koalícia sa stretla aj s mimoparlamentnou stranou Dobrá voľba a Umiernení. Jej podmienkou na spájanie je vytvorenie vlády bez OĽaNO a Smeru-SD. Kollár s tým súhlasí.

„Cieľom spájania proeurópskych nepopulistických síl by mala byť vláda bez Fica, extrémistov, ale aj bez Matoviča," vyhlásil.

Snem Modrej koalície má byť neskôr ako v polovici februára, čo bol avizovaný termín. „V pondelok rozhodlo predsedníctvo, že vzhľadom na posunutý - jesenný termín predčasných volieb je priestor na zvolanie snemu v čase adekvátnom termínu volieb," priblížil Kollár.

Otázka predsedu nebola zatiaľ podľa jeho slov v hre. „Závisieť to bude aj od toho, s kým sa napokon do snemu dohodneme na spoločnej politickej budúcnosti," povedal. Tvárou projektu je okrem Kollára aj expremiér Mikuláš Dzurinda. Jeho vnútrostranícka pozícia by nemala byť výkonná, ale skôr strategická.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Mikuláš Dzurinda (uprpstred) predstavuje nový politický projekt s názvom Modrá koalícia na tlačovej konferencii v Bratislave v piatok 27. januára 2023.
Neprehliadnite

Dzurindova Modrá koalícia si zaregistrovala slogan SDKÚ na patentovom úrade