Kriminalisti sa zaujímajú o rozhovor, ktorý molekulárna genetička Soňa Peková poskytla v apríli stanici „Svobodné rádio“.

Toto médium opakovane dáva priestor konšpiračným teóriám. S. Peková v ňom napríklad vyzvala na to, aby sa ľudia modlili za ruského prezidenta Vladimira Putina. Informáciu prináša portál idnes.cz.

Už počas pandémie covidu-19 na seba vedkyňa upozornila predpoveďou, že vírus čoskoro zmizne. Taktiež prezentovala ďalšie nepodložené informácie napríklad o očkovaní.

S. Peková v úvode rozhovoru hovorila o covide-19 a škodlivosti očkovania proti nemu. Následne hovorila o možnej jesennej vlne a prešla k téme laboratórií na Ukrajine.

Verklíkuje ako Rusi

„Chcem to povedať, možno pôjdem na výsluch, ale všetci vedia, že na Ukrajine boli biologické laboratóriá. To je informácia, ktorú mám roky, to nie je novinka. Nehovorilo sa o tom, jednoducho, tak to je. Sledujem tento odbor a jednoducho to viem,“ vyhlásila S. Peková, ktorá takmer do detailu citovala ruských predstaviteľov.

Tí tvrdia, že ukrajinské biologické laboratóriá experimentujú so smrtiacimi patogénmi. Tvrdenie tiež podporujú a ďalej šíria aj českí dezinformátori. Médiá už však upozornili, že ide o znovuoživenie starej konšpiračnej lži.

Modlitba za Putina

„Na území Ukrajiny vznikla sieť viac ako 30 biologických laboratórií… Objednávateľom prác je Úrad ministerstva obrany USA pre znižovanie hrozieb,“ vyhlásil 7. marca šéf ruskej vojenskej chemickej, biologickej a radiačnej ochrany Igor Kirillov.

S. Peková v rozhovore niekoľkokrát zopakovala, že na Ukrajine sa pracovalo s nebezpečnými patogénmi. „Tam, kde sa na začiatku bombardovalo, koreluje s tým, kde boli tie laboratóriá,“ uviedla a potom vyzvala na modlitbu za ruského prezidenta Vladimira Putina.

Chcem povedať a poprosiť, aby sa každý pomodlil za zdravie pána Putina. Pretože to, že tam roztrieskal a rozbombardoval tie laboratóriá, tak spôsobil, že žiadna vlna vírusov nebude. Boli tam veci, ktoré by vlnu spustiť mohli. On to vedel a možno sa mu nepáčilo, že to má na prahu svojho vlastného domova,“ vyhlásila S. Peková. Dodala, že Putinovi patrí vďaka , že to „ roztrieskal.“

Peková na muške

Redakcia idnes.cz oslovila s otázkami aj S. Pekovú, tá však po predstavení stručne povedala: „Tak to ma teda rušíte. Ďakujem za zavolanie.“ Potom telefón položila. Redakcia iDNES.cz zaslala S. Pekovej otázky aj esemeskou, na tú však doteraz nereagovala.

Portál idnes.cz oslovil aj políciu, či výroky, ktoré S. Peková povedala v rozhovore preveruje. „Na základe informácií z médií bola táto vec odovzdaná Úradu služby kriminálnej polície a vyšetrovania Policajného prezídia.

Pokiaľ bude vyhodnotené, že konanie napĺňa skutkovú podstatu nejakého z trestných činov, tak bezpochyby dôjde k začatiu úkonov trestného konania. S ohľadom na platnú legislatívu však nemožno bližšie čokoľvek špecifikovať,“ povedal policajný hovorca Ondřej Moravčík.

Podľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny, laboratóriá vlastní a financuje ukrajinská vláda. Ukrajinská a americká vláda sa v auguste 2005 spojili s cieľom „zabrániť šíreniu nebezpečných patogénov a minimalizovať potenciálne biologické hrozby“, uvádza zmluva.

Podľa webu Manipulatori.cz nezisková mediálna spoločnosť Coda v roku 2018 uviedla, že tvrdenie je súčasťou širšej dezinformačnej kampane Kremľa s cieľom zdiskreditovať Spojené štáty v očiach ruských prozápadných susedov, Ukrajiny a Gruzínska.

Keď vypukla pandémia covid-19, Rusko sa spojilo s Čínou, aby ďalej umocnili nepravdivé tvrdenia o amerických laboratóriách na Ukrajine, cieľom bolo vyvolať pochybnosti, či koronavírus nepochádza z jedného z údajných laboratórií „kontrolovaných USA“, uvádza správa z Daily Beast z apríla 2021.

Ďalšie dôležité správy

Mariupoľ, mesto, v ktorom pred vojnou žilo 450-tisíc ľudí, patrí medzi strategicky najvýznamnejšie body na Putinovej vojnovej mape.
Neprehliadnite

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča Ukrajine, aby zničila vysoko nebezpečné patogény