Parlamentný komisár pre ozbrojené sily tvrdí, že pomalé tempo obstarávania brzdí zlepšenie situácie, informujú o tom The Financial Times.

Podľa výročnej správy o stave Bundeswehru, modernizácia nemeckých ozbrojených síl bude trvať päťdesiat rokov v prípade, že bude pokračovať súčasným pomalým tempom. Parlamentná komisárka pre ozbrojené sily, Eva Höglová, poukázala na to, že pomalé obranné obstarávanie v krajine brzdí potrebnú modernizáciu Bundeswehru.

Vo svojej 170-stranovej správe, ktorú v utorok predložila parlamentu, ocenila minuloročné oznámenie kancelára Olafa Scholza, ktoré zahŕňalo špeciálny fond vo výške sto miliárd eur na obnovu armády, a pochválila rozhodnutia o nákupe stíhačiek F-35, dopravných vrtuľníkov a ozbrojených dronov. Höglová však upozornila, že aj keď je niektoré nové vybavenie na ceste, v roku 2022 ,,zo špeciálneho fondu nepribudol ani cent".

Nemecké ministerstvo obrany nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie, ale minulý mesiac uviedlo, že tridsať miliárd eur bolo ,,zmluvne viazaných", a dodalo: ,,môžeme to zaplatiť." Parlamentná komisárka pre ozbrojené sily, vyhlásila, že ruská invázia na Ukrajinu výrazne zhoršila už vážne problémy s nedostatkom vybavenia pre nemecké ozbrojené sily. Podľa nej ,,rozumné a správne" rozhodnutie Berlína poslať Kyjevu celý rad zbraní vytvorilo medzery, ktoré sa ukázali ako ťažko zaplniteľné. Naliehavo vyzvala predstaviteľov, aby zabezpečili rýchlu výmenu vybavenia a zabránili tak trvalému zhoršeniu operačnej pripravenosti Bundeswehru.

Höglová, opätovne vyzvala k zvýšeniu osobitného fondu na tristo miliárd eur, pričom argumentovala, že súčasná suma nebude stačiť na pokrytie vážnych nedostatkov v nemeckých ozbrojených silách. Okrem toho dodala, že ďalšie miliardy by boli potrebné na doplnenie vyčerpaných zásob munície, ktoré nie sú pokryté fondom vo výške sto miliárd eur. Toto je dôležité v čase, keď sa Európa snaží udržať krok so spotrebou delostreleckých granátov na Ukrajine.

Höglová v správe zdôraznila výzvy, ktorým čelí nový nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorý bol vymenovaný v januári po odstúpení svojej predchodkyne Christine Lambrechtovej.

Aj keď Pistorius získal pochvalu aj od kritikov Scholzovej vlády za jeho úsilie v súvislosti s vojnou na Ukrajine, analytici upozorňujú, že pred ním stojí náročná úloha prepracovať ministerstvo a zrýchliť systém verejného obstarávania.

Pistorius sa pri rokovaniach o rozpočte na rok 2024 zasadzoval o ďalších desať miliárd eur ročne, aby ročné výdavky na obranu dosiahli šesťdesiat miliárd eur. Sociálnodemokratický minister obrany sa však snaží presvedčiť jastrabie ministerstvo financií, aby navýšenie schválilo.

Dokonca aj táto suma by nebola dostatočná na splnenie záväzku Nemecka voči NATO vynakladať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu. Podľa predbežných údajov NATO však Berlín minulý rok vydal na obranu len 1,44 percenta HDP.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleb.
Neprehliadnite

Kuleba vyzval Nemecko, aby urýchlilo dodávky munície na Ukrajinu