Výkonná rada Medzinárodného menového fondu (MMF) v piatok schválila štvorročný úverový program pre Ukrajinu v hodnote 15,6 miliardy dolárov (14,35 miliardy eur). Agentúre Reuters to povedal zdroj oboznámený so situáciou. Ukrajina sa tak podľa Reuters stala prvou krajinou zapojenou do aktívneho vojenského konfliktu, ktorej MMF odsúhlasil veľký úverový program.

„Predpokladá sa, že schválenie programu zmobilizuje rozsiahle financovanie od medzinárodných darcov a partnerov Ukrajiny,“ napísal MMF v tlačovej správe. Dodal, že schválenie programu umožňuje okamžité vyplatenie sumy 2,7 miliardy dolárov (2,48 miliardy eur).

„Ruská invázia na Ukrajinu má naďalej ničivé ekonomické aj sociálne dopady,“ uviedla prvá námestníčka šéfky MMF Gita Gopinathová. „Úradom sa však darí udržiavať celkovú makroekonomickú a finančnú stabilitu, a to vďaka obratnej politike a výraznej vonkajšej podpore,“ dodala.

Vyjadrenie ukrajinského prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal novú finančnú podporu. „Je to významná pomoc v našom boji proti ruskej agresii,“ uviedol. „Spoločne podporujeme ukrajinskú ekonomiku. A smerujeme k víťazstvu,“ dodal.

Cieľom je udržať ekonomickú a finančnú stabilitu

 Fond už minulý týždeň ohlásil, že sa s Ukrajinou dohodol na podobe programu. „Hlavným cieľom programu je udržať ekonomickú a finančnú stabilitu, obnoviť udržateľnosť dlhu a podporiť zotavenie Ukrajiny na ceste k vstupu do Európskej únie v povojnovom období,“ uviedol člen tímu MMF Gavin Gray.

Ekonomická aktivita na Ukrajine sa v minulom roku podľa MMF v dôsledku vojny prepadla o 30 percent, v najbližších štvrťrokoch ale menový fond očakáva postupné oživovanie ekonomiky. „Aktivita sa zotavuje z vážnych škôd, ktoré utrpela infraštruktúra. Pretrvávajú však negatívne faktory, vrátane rizika ďalšej eskalácie konfliktu,“ uviedol minulý týždeň Gray.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Svetová banka poskytne Ukrajine finančnú pomoc vo výške 2,4 miliardy eur