Členstvo v Európskej únii považuje za pozitívum 77 percent opýtaných mladých ľudí v krajinách Visegrádskej štvorky, v Nemecku a Rakúsku. Najvyšší podiel priaznivcov je v Nemecku (87 percent), nasleduje Rakúsko (77 percent) a v krajinách V4, kde sa u vládnych predstaviteľov do určitej miery objavuje protieurópska rétorika, má EÚ mnoho mladých podporovateľov. Najviac ich je v Maďarsku (79 percent), nasleduje Poľsko (76 percent), Česká republika (73 percent) a napokon Slovensko so 70 percentami. Slovensko má teda najväčší podiel mladých euroskeptikov, 30 percent.

Výsledky prieskumu ukázali, že mier medzi členskými krajinami považujú mladí ľudia za najväčšiu výhodu členstva v EÚ. Väčšina opýtaných v každom zo šiestich štátov (Rakúsko, Nemecko, V4) súhlasila s tým, aby ich krajina ostala členom Európskej únie a usilovala sa o jej reformovanie. Možnosť žiť a pracovať (66 percent) a študovať (62 percent) v iných krajinách EÚ je po mierovom spolužití druhým najviac ceneným prínosom EÚ. Nemeckí a rakúski respondenti sa najsilnejšie vyslovili za podporu zotrvania v EÚ a za prácu na jej reformovaní. V Nemecku to bolo 77 percent opýtaných, v Rakúsku 71. Myšlienka odchodu však nenachádza podporu ani v krajinách Visegrádu - 65 percent mladých Maďarov, 64 percent poľskej a slovenskej mládeže a 60 percent mladých Čechov by si zvolilo zotrvanie v EÚ a spoločné úsilie o jej reformu.

Islamský fundamentalizmus a terorizmus je najväčším problémom, ktorému dnes EÚ čelí, pre výraznú väčšinu opýtaných (74 percent). Najväčšie obavy z islamského terorizmu (83 percent) a migrácie (79 percent) majú mladí ľudia v Poľsku. Menej, 64 percent mladých Nemcov vidia terorizmus ako najväčšiu hrozbu, avšak environmentálne znečistenie, klimatické zmeny a s tým spojené ekologické katastrofy (63 percent), ako aj rastúci nacionalizmus a xenofóbiu v Európe (60 percent) považujú za takmer rovnako veľké problémy. O výsledkoch prieskumu medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 24 rokov, ktorý uskutočnila Bertelsmannova nadácia a jej partneri v Nemecku, Rakúsku a vo V4, informoval projektový koordinátor Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Ján Bartoš.

Poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS) v pondelok podal trestné oznámenie na poslanca NR SR Milana Uhríka (ĽSNS) za jeho vyjadrenia, ktoré zazneli v nedeľnej diskusnej relácií RTVS O 5 minút 12. „Trestné oznámenie sme podali pre podozrenie, že mohlo prísť k naplneniu skutkovej podstaty trestných činov založenia, podporovania a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd podľa Trestného zákona, alebo prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa Trestného zákona,“ uviedol O. Dostál.

Mladých Európanov trápi islamský fundamentalizmus a terorizmus. V EÚ však chcú zostať

Milan Uhrík Zdroj: rtvs.sk

Ku koncu lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok budú k dispozícii dlhšie aj vybrané pošty. Informovala o tom Slovenská pošta, ktorá 31. marca predlžuje otváracie hodiny 84 pobočiek po celom Slovensku. Ako sa uvádza vo vyhlásení pošty, pripravuje sa tak na očakávaný zvýšený nápor v posledný marcový deň.

Environmentálne organizácie kladne hodnotia spoplatnenie ľahkých plastových tašiek, privítali by však ešte prísnejšie opatrenia, ako napríklad ich úplný zákaz. „Priatelia Zeme – SPZ vítajú každú aktivitu, ktorá má ambíciu znížiť množstvo jednorazových produktov, z ktorých sa po použití stanú odpady,“ uviedol pre agentúru SITA Branislav Moňok z organizácie s tým, že už niekoľko rokov majú viaceré obchodné reťazce spoplatnené ľahké plastové tašky, čo viedlo k zníženiu ich spotreby od 30 do 80 percent. Pripomenul však, že spoplatnenie sa týka len ľahkých plastových tašiek, ale netýka sa veľmi ľahkých plastových (mikroténových) tašiek a vreciek, ktoré budú aj naďalej ponúkané bezplatne. „S tým budú naďalej spojené aj negatíva týchto tašiek na životné prostredie – ich skládkovanie, poletovanie po krajine, upchávanie kanalizácie a podobne,“ zdôraznil B. Moňok. Priatelia Zeme preto navrhujú úplne zakázať ľahké plastové tašky a spoplatniť aj veľmi ľahké plastové (mikroténové) tašky a vrecká. Potrebné je tiež podľa B. Moňoka aktívne informovať spotrebiteľov o negatívach používania jednorazových tašiek a poukazovať na trvácne alternatívy.

Útočník z londýnskeho Westminsteru Khalid Masood poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp. Je však neprístupná, pretože táto obľúbená aplikácia patriaca Facebooku ju zašifrovala, píše dnešná britská tlač s odvolaním sa na políciu. Ministerka vnútra Amber Ruddová vo svojich vystúpeniach vo vysielaní televízií BBC a Sky News naliehala, aby WhatsApp a ďalšie zakódované textové služby sprístupnili v rámci legálneho odpočúvania svoje platformy tajným službám a polícii. „Musíme sa ubezpečiť, že organizácie ako WhatsApp - a je množstvo ďalších, jej podobných - neposkytovali teroristom tajné miesto na vzájomnú komunikáciu," povedala.

Mladých Európanov trápi islamský fundamentalizmus a terorizmus. V EÚ však chcú zostať

Khalid Masood ošetrovaný záchranármi Zdroj: SITA / AP

Talianska finančná skupina UniCredit rokuje podľa niekoľkých na sebe nezávislých zdrojov z finančných kruhov so záujemcami o predaji svojej českej a slovenskej časti. Ako ďalej informoval portál euro.cz, medzi uchádzačov patrí Société Générale a jej česká dcérska spoločnosť Komerční banka a Moneta Money Bank. Ak by podiely skupina UniCredit predala, môže podľa portálu získať cez 90 miliárd českých korún. “Je naším dobrým zvykom, že nekomentujeme akékoľvek špekulácie,” reagoval hovorca UniCredit Andrea Morawski.

Pri výbere IT technológií a systémov je pre slovenské stavebné firmy najdôležitejším kritériom dostupnosť servisu, kompatibilita so súčasnými systémami a dlhodobá spolupráca s dodávateľom. Najmenšiu úlohu hrá termín dodania. Cloudové riešenia s aplikovanými službami v súčasnosti využíva iba 16 percent stavebných spoločností. Aktuálne je celkový objem IT prác internými zamestnancami zaisťovaný z dvoch pätín, zostávajúce tri pätiny sú outsourcované špecializovaným firmám. Vyplýva to z prvej tohtoročnej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou, a. s., Ladce.

Mladých Európanov trápi islamský fundamentalizmus a terorizmus. V EÚ však chcú zostať

Alexej Navaľnyj spacifikovaný políciou Zdroj: SITA/AP

Moskovský súd uznal v pondelok vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného za vinného z organizovania nepovolenej masovej akcie v centre Moskvy a odsúdil ho na zaplatenie pokuty vo výške 20 tisíc rubľov (324 eur). Informovala o tom v pondelok agentúra Interfax. Podľa agentúry AP súd v pondelok ešte vynesie rozsudok vo veci obvinenia Navaľného z kladenia odporu pri zatýkaní.  Navaľnyj pred súdom svoju vinu nepriznal. Vyhlásil, že ľudia v Rusku sú kvôli korupcii nespokojní a preto vyšli na pokojnú protestnú akciu. Zdôraznil, že radnica Moskvy organizátorom nedeľného pochodu neponúkla žiadnu alternatívne miesto na usporiadanie zhromaždenia. A. Navaľného zadržali v nedeľu na Tverskej ulici v centre Moskvy, kde sa v ten deň popoludní konala úradne nepovolená protestná akcia proti korupcii.

Maximálna výška dávky v nezamestnanosti za mesiac, ktorý má 31 dní, od začiatku júla tohto roka stúpne o 29,50 eura na 929,50 eura. Pri 30-dňovom mesiaci najvyššia suma dávky v nezamestnanosti od siedmeho mesiaca tohto roka vzrastie o 28,60 eura na 899,60 eura. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Európska komisia (EK) v pondelok schválila zlúčenie chemických koncernov Dow Chemical and Du Pont, ktoré sa predtým zaviazali rozdeliť zlúčený podnik na tri osobitné verejne obchodované spoločnosti. Podľa komisie vďaka tomu ustúpili obavy z možného poškodzovania hospodárskej súťaže. Podmienky stanovené komisiou garantujú, že fúzia nezníži konkurenciu na trhu pesticídov a nezabráni inováciám na ceste k bezpečnejším a lepším produktom, uviedla európska komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová. Transakcia v hodnote 62 miliárd dolárov predpokladá, že Dow Chemical a Du Pont sa po zlúčení rozdelia na tri osobitné firmy pre poľnohospodárska chémiu, špecializovanú chémiu a plasty. Vo februári obe spoločnosti vyjadrili ochotu predať dodatočné aktíva výmenou za súhlas európskych regulačných úradov s navrhovanou transakciou. Podľa komisie sa Du Pont zaviazal predať svoju divíziu pesticídov, ako aj takmer všetky globálne aktíva v oblasti výskumu a vývoja,  

Nepriaznivá situácia na domácom trhu s mliekom naďalej pretrváva napriek zvyšovaniu nákupných cien, uviedol Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM). Ako informoval, priemerná nákupná cena mlieka dosiahla vo februári 29,52 centa na kilogram, čo je v porovnaní s januárom navýšenie o 0,37 centa za kilogram. Vývoj cien mlieka v ostatných štátoch Európskej únie je však dynamickejší.

Výstavba nemocnice novej generácie v Michalovciach sa dostáva do záverečnej etapy. Ako v pondelok informoval hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, samotné stavebné práce sú už na 75 percent dokončené. V závere minulého roka sa práce presunuli dovnútra novej budovy. Stavba prezimovala s kompletným strešným plášťom vrátane hydroizolácie a termoizolácie, s osadenými oknami, so zateplenou fasádou a s funkčným systémom podlahového vykurovania.

Mladých Európanov trápi islamský fundamentalizmus a terorizmus. V EÚ však chcú zostať

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.