Je očkovanie bezpečné? Odborníci sa zhodujú: jeho benefity výrazne prevyšujú riziká. Napríklad štúdia Oxfordskej univerzity hovorí, že riziko vytvorenia krvnej zrazeniny v mozgu po podaní vakcíny je osemkrát nižšie v porovnaní s rizikom jej vzniku pri covide. Očkovať by sa preto mali všetci.

Avšak v skutočnosti to je o čosi komplikovanejšie. Mnohé krajiny kvôli možným rizikám obmedzili očkovanie AstraZenecou. Niektoré pre všetkých, iné pre ľudí pod 60 rokov a Spojené kráľovstvo pre ľudí pod 30 rokov. Donútila ich k tomu štatistika.

Napríklad v Spojenom kráľovstve sa raritné krvné zrazeniny objavili u 93 žien a 75 mužov, z toho 32 prípadov bolo smrteľných. Čiže zomrel na ne každý piaty človek, u ktorého sa zrazenina objavila.

Toto číslo sa porovnáva k počtu životov, ktoré vakcína zachráni. Keďže na komplikácie covidu sú omnoho náchylnejší starší ľudia, sleduje sa, aká je pravdepodobnosť úmrtia človeka podľa veku. Čím je mladší, tým je menšia šanca, že na covid zomrie.

Porovnanie týchto dvoch čísiel je dôvod, prečo Spojené kráľovstvo odporúča mladším ľuďom očkovať sa inou vakcínou ako AstraZenecou. Pre nich je pravdepodobnosť úmrtia na covid nižšia ako z raritnej krvnej zrazeniny po podaní vakcíny.

Veľkosť epidémie

Túto logiku komplikuje ešte jeden parameter – rýchlosť šírenia sa epidémie. Čím sa epidémia šíri rýchlejšie, tým je väčšia šanca na nakazenie a prípadnú smrť.

Pri silných epidémiách, napríklad takých, akú malo Slovensko v januári, stotisíc dávok vakcíny zabránilo približne trom úmrtiam ľudí vo veku 30 až 39 rokov. Šanca na tvorbu krvných zrazenín v tomto veku je 2,1 na stotisíc zaočkovaní. Čiže očkovanie by malo na smrtnosť v tejto kategórii marginálny pozitívny vplyv. 

To však už neplatí pre ľudí mladších ako 30 rokov. Títo ľudia totižto podľa britských štatistík prakticky nezomierajú ani v prípade silnej epidémie covidu.

Akonáhle sa epidémia spomaľuje, napríklad do stavu, aký je teraz na Slovensku, šance na úmrtie 30-ročných sa vyrovnávajú. Ak by sa však Slovensko dostalo na úroveň Fínska či Portugalska, potom sú vakcíny od AstraZenecy väčším rizikom aj pre 30-ročných.

Odborníci však upozorňujú, že súčasný stav s covidom sa môže opäť raz zhoršiť. Ukazujú na príklad Indie, kde sa druhá vlna objavila znenazdajky a dosiahla obludné rozmery. Preto tvrdia, že dôležitejšie ako súčasné, sú tie budúce riziká, ktoré hovoria o ďalších vlnách covidu.

A preto odporúčajú, aby sa ľudia mladší ako 30 rokov dali zaočkovať mRNA vakcínami...

Na vakcínu od Pfizeru čakajú na svete milióny ľudí.
Neprehliadnite

Pfizer zvíťazil - v boji s covidom aj konkurenciou

Izraelský problém

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa