Jack Sweeney, mladík z Floridy, si získava obrovské publikum vďaka sledovaniu pohybu lietadiel a najnovšie aj jácht ruských oligarchov. Jeho účet na Twitteri @RUOligarchJets (Russian Oligarch Jets) za pár dní oslovil viac ako 390-tisíc sledovateľov, informovala o tom agentúra Bloomberg. K prvému výtvoru pridal teraz aj účet @RussiaYachts.

Univerzitnému študentovi sa podarilo skontrolovať už 39 súkromných dopravných prostriedkov, ktoré patria 19 ruským magnátom. Tí si cestujú v tryskáčoch a plavia sa na drahých jachtách, a to aj napriek sankciám, ktoré voči Rusku uvalil Západ pre rozpútanie vojny na Ukrajine.

Bolo to šialené

Sankcie voči ruskej elite sú mnohými vnímané ako snaha zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý do svojho vnútorného kruhu počíta aj miliardárov ako napríklad Jevgenija Prigožina a Igora Sečina. Taliansko a Francúzsko zabavili v posledných dňoch superjachty niekoľkých oligarchov, keď sa im úrady snažili zabrániť v pohybe ich majetku.

Prvák na University of Central Florida začal sledovať lietadlá ruských oligarchov na konci februára. Teraz k tomu pridal aj jachty, keďže dostal množstvo žiadostí od fanúšikov. „Bolo to šialené,“ povedal J. Sweeney. Pre portál NBC News ochotne priznal, že veľmi nerozumie elitným ruským mocenským štruktúram po tom,keď sa v pondelok niekoľko oligarchov presunulo na super jachty do prívetivejších vôd.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa