Dvadsať rokov trvajúce úsilie Spojených štátov prestavať afganskú armádu na robustnú a nezávislú bojovú silu zlyhalo. V sobotu to napísal denník The New York Times (NYT).

Toto zlyhanie je podľa NYT možné sledovať „v reálnom čase“. Za uplynulých niekoľko dní afganské bezpečnostné sily „skolabovali“ vo viac ako 15 mestách pod tlakom rýchleho postupu Talibanu. V rukách militantov sú už aj dve najdôležitejšie provinčné hlavné mestá krajiny: Kandahár a Herát, uviedol sobotňajší The New York Times.

Mission Impossible

Americký denník dodal, že sa tak stalo napriek tomu, že USA za dve desaťročia „naliali“ do afganských bezpečnostných síl viac ako 83 miliárd dolárov. Tieto peniaze boli použité na zbrane, vybavenie a výcvik miestnych jednotiek.

„Západ trval na vybudovaní modernej (afganskej) armády so všetkými požadovanými logistickými a zásobovacími zručnosťami... To sa ukázalo ako nesplniteľná misia bez (trvalej) účasti USA a ich spojencov v rámci Severoatlantickej aliancie,“ tvrdí denník, ktorý sa odvolal na informácie z prostredia americkej armády.

JB 41 Kábul - Afganský prezident Ašraf Ghání  počas prejavu pri príležitosti začatia očkovania v provizórnom vakcinačnom centre v prezidentskom paláci v Kábule 23. februára 2021. Afganistan dnes slávnostne spustil vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. FOTO TASR/AP

Afghan President Ashraf Ghani speaks during a ceremony of India's AstraZeneca coronavirus vaccination at the Afghan presidential palace in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Feb. 23, 2021. Afghanistan has started its first implementation of
Neprehliadnite

Taliban obsadil predmestia Kábulu, prezident Ašraf Ghaní opustil krajinu

Odkiaľ sa berie toľko talibancov

NYT poukázal na to, že Taliban sa môže spoľahnúť na desaťtisíce lojálnych bojovníkov. Odhady hovoria o 50-tisíc až 100-tisíc mužoch. Tieto dáta sú však podľa denníka neoveriteľné aj pod vplyvom odsunu zahraničných jednotiek a vojenských analytikov.

„Niektorí americkí predstavitelia tvrdia, že počet bojovníkov Talibanu sa zvýšil vďaka prílivu zahraničných bojovníkov a agresívnej agitačnej kampani fundamentálneho hnutia na obsadených územiach. Iní experti tvrdia, že Taliban má väčšinu svojich síl z Pakistanu,“ napísal The New York Times.

Blamáž USA

Hlavný diplomatický korešpondent NYT v Európe Steven Erlanger v ďalšom článku napísal, že aktuálna situácia v Afganistane „spochybňuje americkú dôveryhodnosť“ vo svete a posilňuje myšlienku, že podpora USA nie je neobmedzená.

Starosťou americkej vlády je teraz najmä evakuovať svojich diplomatov, personálu a afganských spolupracovníkov. Prezident Joe Biden v sobotu nariadil zvýšiť počet amerických vojakov zabezpečujúcich v Afganistane túto evakuáciu z troch na päťtisíc.

Saigon, 1975
Neprehliadnite

Kábul ako nový Saigon: Úhlavný nepriateľ obsadzuje mesto, cudzincom ostáva na únik letecký most

V nedeľu 15. augusta napokon Taliban vstúpil do Kábulu a doterajšia vládna administratíva, rovnako ako obrana, sa zrútila. Prezident Ašraf Ghaní odletel do zahraničného exilu.

Taliban dal svojim bojovníkom podľa jeho hovorcu pokyn postupovať smerom do Kábulu so zdôvodnením, že v meste nefunguje polícia a je potrebné nastoliť poriadok a zabrániť krádežiam a rabovaniu.

Spočiatku údajne dostali bojovníci rozkaz zostať na predmestí Kábulu s tým, že za bezpečnosť sú zodpovedné vládne sily. Po tom, čo tisíce policajtov a ďalších príslušníkov ozbrojených síl opustili svoje posty, vyzliekli si uniformy a dokonca zložili zbrane, Taliban svojim členom nariadil vstúpiť priamo do hlavného mesta.

Tým sa skončila takmer dve dekády trvajúca kapitola v histórii tejto nepokojnej krajiny, ktorá viedla od vlády Talibanu zvrhnutej americkou inváziou na jeseň 2001 - naspäť k vláde Talibanu.

JB 54 St. Ives - Americký prezident Joe Biden počas brífingu o globálnom vakcinačnom úsilí jeho administratívy proti COVID-19 v meste St. Ives v britskom Cornwalle, na juhu Anglicka 10. júna 2021. Summit lídrov priemyselne najvyspelejších krajín zo skupiny G7 sa uskutoční v britskom Cornwalle 11.- 13. júna. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about his administration's global COVID-19 vaccination efforts ahead of the G-7 summit, Thursday, June 10, 2021, in St. Ives, England. (AP Photo/Patri
Neprehliadnite

Pomáhali Američanom, teraz sa boja pomsty Talibanu. USA prijmú ďalšie tisícky Afgancov