„V roku 2017 sme celkovo obnovili a opravili zvodidlá v dĺžke 7,544 km, pokračovali sme tiež vo zvyšovaní bezpečnosti dopravy na úseku diaľnice D1 Ivachnová - Važec, kde sme zvodidlá vymenili a doplnili,“ priblížila M. Michalová.

Diaľničiari zároveň podľa jej slov osadili a obnovili 6 598 kusov (ks) retroreflexných dopravných gombíkov, ktoré prispievajú k lepšej orientácii za zlých poveternostných podmienok. „Opravili sme aj 47 ks tlmičov nárazov,“ vyčíslila hovorkyňa.

V súčasnosti je tak podľa M. Michalovej osadením tlmičov nárazov ochránených viac ako 85 percent križovatkových vetiev. „Ďalej sme osadili vodiace dopravné zariadenia a okrem toho pokračujeme aj v aktualizácii zvislého aj vodorovného dopravného značenia,“ vymenovala.

V rámci vodorovného dopravného značenia NDS zabezpečuje aj akustické vodorovné dopravné značenie, ktoré zvukom upozorní vodiča, že opúšťa jazdný pruh. Diaľničná spoločnosť sa tiež podľa Michalovej snaží o to, aby pri každej diaľnici a rýchlostnej ceste bolo oplotenie, ktoré bráni lesnej zveri dostať sa na cestu.

Za minulý rok NDS opravila 32 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest

Zdroj: Matej Kalina / NMH

„Okrem doplnenia nového oplotenia obnovujeme už aj existujúce oplotenie. V roku 2017 sme opravili 7,430 km oplotenia, a to na úsekoch diaľnice D1 medzi križovatkami Fričovce a Široké a aj na dvoch úsekoch diaľnice D2,“ uviedla hovorkyňa.

Vďaka opravám existujúceho oplotenia sa podľa nej výrazne znížil pohyb zveri na diaľniciach a rýchlostných cestách. „V súčasnej dobe máme oplotené takmer všetky úseky prevádzkovaných diaľnic a rýchlostných ciest okrem tých, kde prebieha investičná činnosť,“ opísala.