Potrestanie korupcie v súvislosti s výkonom zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie by mohlo byť jednoduchšie. Ministerstvo spravodlivosti navrhuje v novele Trestného zákona, aby bolo protiprávne už samotné prijatie úplatku.

Ťažká aplikovateľnosť

„Hlavným dôvodom je skutočnosť, že páchateľ okrem prijatia úplatku musí kumulatívne svojím konaním porušiť aj nejakú povinnosť, ktorá mu vyplýva z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie," spresnil v dôvodovej správe.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (SaS platforma za spravodlivé Slovensko)  prichádza na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerka spravodlivosti nevidí ústavnoprávnu prekážku v otázke povinného očkovania

Navrhované znenie by pre trestnosť konania nevyžadovalo zo strany páchateľa porušenie povinnosti. „Prvok protiprávnosti činu by vyplýval priamo zo skutočnosti, že páchateľ prijal, žiadal, respektíve si dal sľúbiť úplatok," spresnil rezort.

Návrh pre korupčníka a korumpovaného

V prípade prijatia, prisľúbenia aj žiadania úplatku v súvislosti s výkonom zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie navrhuje rezort trest odňatia slobody na dva roky až päť rokov. Tomu, kto ho sľúbi, ponúkne alebo poskytne, by mali hroziť najviac tri roky väzenia.

Maroš Žilinka a Mária Kolíková
Neprehliadnite

Trestný čin šírenia nepravdivej informácie je absurdný a nenáležitý, odkazuje Žilinka Kolíkovej