Advokáti v regiónoch budú pomáhať hygienikom s prípravou rozhodnutí a podkladov v súvislosti s vymáhaním protipandemických opatrení.

Kabinet v stredu odsúhlasil návrh na zmenu pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov zo strany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) vrátane ich výberu a odmeňovania.

Zoznam advokátov je dostupný na stránke Slovenskej advokátskej komory

Podľa schválenej výnimky RÚVZ a ÚVZ SR nie sú v čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením covid-19 viazané pravidlami, ktorými sa pre štátne orgány upravujú transparentné zásady využívania právnych služieb advokátov zo strany štátu. Ide o prípravu podkladov a rozhodnutí pre RÚVZ a ÚVZ SR zo strany advokátov na základe zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Obe inštitúcie sú po novom povinné pri výbere advokátov používať zoznam advokátov určený na tento účel Slovenskou advokátskou komorou (SAK), ktorý je už aj verejne dostupný na stránke SAK.

Odmena vo výške 180 eur sa nesmie presiahnuť

„Hygienici sú tiež povinní pri uzatváraní zmlúv dodržiavať minimálne zmluvné štandardy na tento účel pripravené ministerstvom spravodlivosti a dojednať jednotkovú odmenu nepresahujúcu sumu určenú ministerstvom spravodlivosti. Tá je 180 eur bez DPH na celé konanie, bez ohľadu na počet vykonaných úkonov, ako aj bez ohľadu na to, či pôjde o jednostupňové alebo viacstupňové konanie," uviedol hovorca MS Peter Bubla.

Spoločné memorandum

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik SR Ján Mikas podpísali spoločné memorandum, ktorým sa zaväzujú spolupracovať pri zabezpečovaní efektivity vymáhania protipandemických opatrení štátu v čase pandémie.

Ministerka preto predložila na rokovanie vlády návrh na zmenu pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov.

Dôvodom úpravy je, že ÚVZ a RÚVZ sú pre zvýšený počet prejednávaných priestupkov v súvislosti s porušovaním opatrení v boji proti pandémii markantne viac zaťažené.

Cieľom pravidiel pri využívaní právnych služieb advokátov zo strany štátu, ktoré vláda schválila v apríli 2019, je dosiahnuť stav, keď bude štát využívať právne služby advokátov len v tých prípadoch, keď je to nevyhnutné a účelné, pričom sa preferuje zabezpečovanie právnych služieb vlastnými kapacitami štátu.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku definitívne bude: Vláda schválila opatrenia aj pre školy