V rámci pomocných schém na podporu udržania zamestnanosti Prvá pomoc, Prvá pomoc+ a Prvá pomoc++ odoslalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR viac ako 1,5 miliardy eur. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ministra Eva Rovenská. Najviac sa využíva opatrenie 3B. Údaje sú k 29. aprílu.

V rámci opatrenia 1 vyplatil rezort vyše 99,4 milióna eur prostredníctvom vyše 41 555 platieb. Tento pomocný nástroj je príspevkom na náhradu mzdy zamestnanca pre zamestnávateľov, ktorí v čase mimoriadnej situácie na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zatvorili alebo obmedzili svoje prevádzky. Firmy môžu žiadať o náhradu časti mzdových nákladov vo výške 100 percent celkovej ceny práce (predtým 80 percent). Maximálna výška príspevku je 1 100 eur na zamestnanca.

Na snímke sú príchody ministrov na 1. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Odškodnenie pre podnikateľov bude riešiť ministerstvo financií, informoval Heger

Na opatrenie 2 minul rezort práce viac ako 324 miliónov eur, počet platieb bol okolo 545-tisíc. Opatrenie 2 sa týka samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). O príspevok môžu žiadať tie SZČO, ktoré museli pre pandémiu svoje prevádzky zatvoriť alebo obmedziť, alebo im poklesli tržby aspoň o 20 percent. Pri poklese tržieb od 80 percent a viac bola do septembra 2020 maximálna výška príspevku 540 eur, od októbra bolo maximum na úrovni 810 eur. Po novom je maximálny príspevok pri 80-percentnom poklese 870 eur.

Na opatrení 3A vyplatil rezort vyše 287 miliónov eur a odoslal takmer 58-tisíc platieb. Najvyužívanejším je stále opatrenie 3B, rezort naň minul okolo 738,5 miliónov eur a odoslal dokopy vyše 197-tisíc platieb. Na príspevky z opatrení 3A a 3B, tzv. kurzarbeit, majú nárok tí zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti minimálne po dobu jedného mesiaca (predtým to boli dva mesiace). Príspevok je od februára vo výške 100 percent celkovej ceny práce, maximálne však 1 100 eur na zamestnanca.

Takmer 34 miliónov eur poslal rezort práce aj v rámci opatrenia 4, počet platieb bol zhruba 129-tisíc. Toto opatrenie sa týka vybraných skupín SZČO, ľudí vykonávajúcich slobodné povolania alebo jednoosobových s. r. o., ktoré v čase mimoriadnej situácie nemajú žiaden iný príjem. Ide o príspevok vo výške 360 eur, predtým to bolo 315 eur.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Pri daniach a odvodoch musíme vidieť konkrétny návrh na zníženie, hovorí Krajniak

Zhruba 55,7 milióna eur vyplatil rezort na opatrenie 5. Toto opatrenie alebo inak SOS dotácia, je určené pre ľudí, ktorí sa počas pandémie ocitli v krízovej situácii a bez príjmu. Príspevok je vo výške 300 eur.

Za prvý mesiac tohto roka rezort zatiaľ vyplatil takmer 184 miliónov eur. Za február je vyplatených okolo 185 miliónov eur miliónov eur a za marec zatiaľ blízko k 120 miliónom eur. Od marca minulého roka rezort najviac vyplatil za február tohto roka.

Rovenská pridala aj ďalšie štatistiky. Na pandemickej OČR a PN, predĺženej podpore v nezamestnanosti, predĺženom rodičovskom príspevku, odpustení odvodov, humanitárnej pomoci a pomoci v hmotnej núdzi poskytol rezort ďalšiu pomoc vo výške viac ako 391 miliónov eur. Celkovú pomoc tak vyčíslil rezort zhruba na 1,93 miliardy eur.