Studená vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou naberá na obrátkach.

O menej ako 90 dní sa bude voliť nový americký prezident. Vyhliadky Donalda Trumpa na znovuzvolenie sú nízke. Domáca ekonomika zdevastovaná „čínskym vírusom“, ako americký prezident nový koronavírus nazval, mu výrazne znižuje volebné preferencie.

Donald Trump a TikTok
Neprehliadnite

Prečo Trumpovo znárodnenie TikToku znamená koniec globálneho internetu

Narastajúce čínske hrozby, najmä v technologickej oblasti, poskytujú D. Trumpovi impulzy na zavedenie nových sankcií voči Pekingu. Po minuloročných obchodných vojnách, koncom júla americká vláda nariadila uzavretie čínskeho konzulátu v Houstone. Nasledoval tlak na vynútený predaj sociálnej siete TikTok a koncom týždňa aj sankcie na hongkonských politických predstaviteľov.

V piatok prišlo k ďalšiemu silnému úderu, ktorý má potenciál ohroziť globálne fungovanie najväčšej čínskej sociálnej siete WeChat, ďalej bifurkovať internet a preniesť obchodnú vojnu aj na americké korporácie pôsobiace v Číne.

WeChat vládne krajine draka

Kým je západný svet zvyknutý na posielanie SMSiek, písanie e-mailov, telefonovanie cez Skype, postovanie na Facebooku či platenie cez kreditné karty, toto všetko v Číne robí jedna jediná aplikácia – WeChat.

WeChat je srdcom digitálnej komunikácie Číňanov, a to nielen iba v ich krajine, ale po celom svete. Využíva ho 1,2 miliardy ľudí, ktorí si vďaka nemu nemusia pamätať svoj e-mail ani telefónne číslo. Používajú ho aj firmy, ktoré na podnety cez túto sociálnu sieť reagujú okamžite, kým na mailové otázky odpovedajú po týždňoch.

WeChat, ako sa píše v jeho popise, je životným štýlom viac ako miliardy ľudí. Ponúka nespočetné možnosti komunikácie, navigácie, hier, zaznamenávanie momentov, platieb či merania zdravotných údajov. Aj preto WeChat používa viac ako 70 percent čínskych používateľov mobilov.

Čistá sieť

Problémom používania čínskych aplikácií je potenciálne zbieranie a využívanie dát čínskou vládou na špionáž. Biely dom v snahe zabrániť zbieraniu dát o amerických používateľoch čínskymi subjektmi preto vyhlásil plán s názvom „Čistá sieť“.

Čínska strana pred rokmi obmedzila vstup amerických technologických gigantov ako Facebook alebo Amazon na svoje územie, čím vytvorila možnosť vzniku vlastných gigantov ako WeChat alebo Alibaba. Avšak s tým, ako rastú ich globálne ambície, americká vláda zakročila proti ich ďalšiemu rozmachu.

D. Trump vo štvrtok vyhlásil, že zablokuje všetky transakcie zahrňujúce WeChat. Ministerstvo obchodu má teraz 45 dní na to, aby špecifikovalo nejasné Trumpovo vyhlásenie a určilo, akým spôsobom sa americká administratíva postaví k čínskej aplikácii a jej vlastníkovi.

Giganti v ohrození

Najpravdepodobnejšou možnosťou je, že americká vláda zakáže domácim spoločnostiam ponúkať WeChat v ich obchodoch aplikácií. Aplikácia sa odstráni z AppStore aj GooglePlay. Tri milióny Číňanov žijúcich v USA ostalo zdesených, keďže WeChat je ich primárnym komunikačným kanálom so svojimi blízkymi.

Veľký problém by nastal aj pre Apple, ktorý, pokiaľ WeChat z neho bude odstránený, stratí pre Číňanov svoje čaro. Americký gigant až 20 percent predajov iPhonov realizuje v Číne.

Podobný problém môžu mať aj americké reťazce pôsobiace v Číne, od Wallmart po Starbucks, ktoré sa spoliehajú na WeChat ako na hlavnú formu reklamného média. Pokiaľ by sa zákaz transakcií cez WeChat týkal aj ich, príjmy týchto spoločností v Číne by sa dostali pod tlak.

Najhorší scenár

Čím horšie pre Apple, tým lepšie pre Huawei. Obmedzenie WeChat v AppStore by prinieslo odklon od iPhonov smerom k telefónom Huawei. Tento čínsky gigant v druhom štvrťroku 2020 porazil v globálnych predajoch Apple aj Samsung a stal sa najväčším predajcom smartphonov na svete.

Trumpov zákaz WeChat môže Huaweiu paradoxne pomôcť zväčšiť svoj globálny trhový podiel mimo Spojených štátov. A to napriek faktu, že táto firma sa stala hlavným amerických technologickým nepriateľom.

Takým sa môže stať aj firma Tencent, vlastník aplikácie WeChat. Tencent je jediná čínska spoločnosť, ktorá patri k top 10 globálnym firmám vytvárajúcim aplikácie a hry. Veľkosťou však už predbehla Facebook, keď rast hodnoty jej akcií v tomto roku presiahol 40 percent. Na Trumpove hrozby však reagovali akcie poklesom o päť percent.

Skutočnou hrozbou pre Tencent je, že americká vláda zakáže americkým spoločnostiam predávať mu svoje čipy a ostatný hardvér. Dostal by sa tak do rovnakej situácie ako Huawei, no jeho infraštruktúra je ešte viac závislá od amerických technológií.

Deglobalizácia pokračuje

S príchodom amerických volieb D. Trump stupňuje tlaky na čínsku stranu. Aj keď Peking bude protestovať, je pravdepodobné, že pred zavedením recipročných opatrení vyčká na novú administratívu v Bielom dome. Bude veriť, že tá bude voči jej záujmom konštruktívnejšia.

Zákazom využívania aplikácií WeChat a TikTok sa ďalej potvrdzuje, že globálny internet sa čoraz viac regionalizuje. Vlády po celom svete začnú využívať možnosť nielen vypnúť internet, ale aj obmedziť jeho obsah.