Penta by mala M. Kúšikovi počas troch až piatich rokov podľa novín postupne vyplatiť sumu desať miliárd českých korún. M. Kúšik sa do dôchodku nechystá, pracuje na vzniku rodinného fondu, ktorý by prostriedky investoval do menej rizikových aktív. Fond by mal začať fungovať od budúceho roka, M. Kúšik si v súčasnosti hľadá v Prahe vhodné kancelárske priestory.

Svoj odchod z Penty oznámil na jar, vtedy poskytol TRENDU rozhovor, v ktorom hovoril, že dôvody sú rodinné. „Chcem svoj život prispôsobiť sám sebe. Mám štyroch synov a chcem si ich viac užiť. Režim v Pente je náročný, popri ňom to nejde,“ povedal vtedy M. Kúšik.

Partneri v Pente majú rôzne podiely, podľa informácií  českých HN požadoval M. Kúšik 12,8 miliardy českých korún (pol miliardy eur). Nakoniec by mal dostať asi desať miliárd českých korún. 

České HN komentujú, že Penta taký odchod ešte nezažila. Skupinu zatiaľ opustil jeden z piatich zakladateľov Juraj Herko. Investičný skupina tvrdí, že vyplatenie M. Kúšika ju v aktivitách neobmedzí. Napriek tomu chystá predaj niekoľkých firiem vrátane výrobnej časti Aera Vodochody. Zároveň Fortuna, v ktorej Penta drží 67,6 percenta akcií, vyplatila na dividendách sto percent nerozdeleného zisku a znižovala vlastný kapitál. Tým do Penty pritieklo šesto miliónov korún.

Penta okrem M. Kúšika prišla tento rok aj o investičného riaditeľa Jozefa Janova, ktorý si založil fond Hartenberg Capital. Do neho vložil miliardár Andrej Babiš päť miliard českých korún, píšu české HN. V priebehu dvoch rokov ich má J. Janov investovať prevažne v Poľsku. 

M. Kúšik nie je jediný, kto s Petou rokuje o podiele. „Okrem M. Kúšika sa Penta chystá vyplatiť aj Jozefa Špirka, ktorý sa na jej riadení už nejakú dobu nepodieľa,“ uviedol hovorca Penty Martin Danko. Z Penty sa J. Špirko stiahol v roku 2010, zdôvodňoval to tým, že sa chce venovať únii zamestnávateľov, ktorej je viceprezidentom. V súčasnosti sa však vrátil k investovaniu, skupuje slovenské farmy a plánuje vybudovať sieť maloobchodov s potravinami.