Podnikateľ a majiteľ energetickej skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač rokuje o kúpe vydavateľstva Mafra. Uviedol to v rozhovore pre Český rozhlas. „Pokiaľ ide o Mafru, záujem sme prejavili, ale tie rokovania sú na začiatku," povedal Tykač.

Podľa skorších informácií magazínu Forbes by okrem Tykača mohol byť ďalším zo záujemcov aj podnikateľ Daniel Křetínský, ktorý vlastní vydavateľstvo Czech Media Center. Forbes pred časom uviedol, že cena Mafry sa môže pohybovať na sume okolo 150 miliónov eur.

O možnom predaji Mafry sa špekuluje už dlhšiu dobu. Neúspešný prezidentský kandidát a expremiér Babiš totiž čelí podozreniu zo stretu záujmov. Už v roku 2017 firmy vrátane Mafry previedol do trustových fondov. Napriek tomu sa ale podľa kritikov od podnikania úplne neodstrihol.

Mediálna skupina Mafra v roku 2021 znížila stratu na 113 miliónov korún (približne 4 768 615 eur) z predchádzajúcich 868 miliónov (cca 36 638 280 eur). Obrat spoločnosti stúpol o jedno percento na 2,69 miliardy korún (približne 113 558 221 eur).

Tituly vydavateľstva pravidelne oslovujú 3,24 milióna čitateľov a 7,4 milióna návštevníkov internetu.

Mafra vydáva okrem iného denníky Mladá fronta Dnes, Lidové noviny a Metro alebo týždenníky Téma a 5plus2. Je prevádzkovateľom serverov iDnes.cz, Expres.cz alebo portálu s cestovnými poriadkami iDos.cz. Prevádzkuje aj hudobnú televíziu Óčko a virtuálneho operátora Mobil.cz.

Podľa minuloročného rebríčka časopisu Forbes bol Tykač šiestym najbohatším Čechom s majetkom v hodnote 84 miliárd korún.

Ďalšie dôležité správy

WA 39 Benešov - Český prezidentský kandidát a bývalý český expremiér Andrej Babiš prichádza na debatu do Benešova vo štvrtok 19. januára 2023. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára. FOTO TASR/AP 

Presidential candidate and former Czech Republic's prime minister Andrej Babis arrives for a debate with supporters in Benesov, Czech Republic, Thursday, Jan. 19, 2023. Czech Republic holds second round of pre
Neprehliadnite

Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni