Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa tento mesiac zrýchlil na 8,1 percenta, zatiaľ čo v apríli bola miera inflácie 7,4 percenta.  Uviedol to európsky štatistický úrad Eurostat.

Inflácia v krajinách používajúcich euro sa tak vyšplhala na ďalší rekord, najvýraznejšie sa zvýšili ceny energií. Rýchly odhad neobsahuje údaje za celú Európsku úniu.

Inflácia v eurozóne sa pohybuje vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Tá zatiaľ drží svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime nula percent. Jej depozitná sadzba je naďalej záporná a predstavuje mínus 0,5 percenta. Predpokladá sa však, že Európska centrálna banka začne tento rok zvyšovať úroky v snahe obmedziť infláciu.

Medziročná miera inflácie v máji prekonala očakávania analytikov, ktorí ju odhadovali v priemere na 7,7 percenta. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne podľa rýchleho odhadu zvýšili o 0,8 percenta.

Medziročný rast cien energií sa v máji zrýchlil na 39,2 percenta z 37,5 percenta. Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa po aprílovom náraste zvýšili ešte o 7,5 percenta.

Najvyššiu infláciu v eurozóne zaznamenalo Estónsko, kde sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 20,1 percenta. Najnižšia bola miera inflácie na Malte, kde rast cien predstavoval 5,6 percenta.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová minulý týždeň uviedla, že depozitná sadzba sa dostane z negatívneho pásma do konca septembra. Ak je táto sadzba záporná, tak komerčné banky musia za uloženie peňazí zaplatiť Európskej centrálnej banke.

Ďalšie dôležité správy

Peniaze
Neprehliadnite

Ak inflácia nezačne ustupovať, je potrebné prudšie zvyšovanie sadzieb, tvrdí Waller