Na bratislavskom letisku v utorok pristálo lietadlo s palivom pre atómové elektrárne Mochovce a Jaslovské Bohunice. V utorok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva. Slovensko sa tak zabezpečuje proti možným problémom s dodávkami paliva z Ruska v súvislosti so sankciami za inváziu na Ukrajine.

„Rezort hospodárstva pomohol zabezpečiť dodávku jadrového paliva, ktoré budú môcť využiť Slovenské elektrárne. Dnes (01. marca. 2022) nad ránom pristálo na bratislavskom letisku lietadlo IL76 spoločnosti Volga Dnepr Airlines, ktoré k nám jadrové palivo dopravilo z Ruskej federácie,“ uvádza na webe ministerstvo hospodárstva.

„Po plyne a rope má slovenské hospodárstvo poistený ďalší energonosič. Som rád, že sme to logisticky zvládli a ďakujem aj ministerstvám zahraničia a dopravy za skvelú koordináciu pri riešení povolení," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Hoci Slovensko uzavrelo vzdušný priestor pre ruské lety, v tomto prípade bola v súlade s platnými predpismi využitá výnimka, ktorú je možné uplatniť v prípade humanitárnej pomoci a jadrového paliva. MH SR spolupracovalo na tejto akcii aj s poľskou ministerkou pre energetiku Annou Moskwou. Sulík zároveň ubezpečil, že Slovenské elektrárne majú v súčasnosti dostatok jadrového paliva.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR  a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a počas tlačovej konferencie na tému Vysoké ceny energií a riešenie pre domové kotolne v pondelok 14. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Skvapalnený plyn, ktorý preváža tanker, už smeruje na Slovensko, informoval minister Sulík