Pravdepodobne neexistuje používateľ smartphonu, ktorý by na komunikáciu nevyužíval niektorú z četovacích aplikácií od Facebook Messengera cez Google Talk po Threemu. Odkedy sa podarilo policajtom dostať k správam z Threemy Mariána Kočnera, mnohí ľudia sa začali zaujímať, ako ľahko sa môžu k ich komunikácii dostať nepovolané osoby.

Bezpečnostní experti z Binary Confidence, ktorá sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť, zostavili rebríček četovacích aplikácií zameraných na ochranu súkromia. Upozorňujú však, že bezpečnosť je komplikovaná, každý človek má iné požiadavky a potreby na použiteľnosť aplikácie a iné potreby na ochranu svojho súkromia a komunikácie s rôznymi osobami.

Messenger, Threema či Skype. Pozrite sa, ako zabezpečujú súkromie
Zdroj: Martin Haburaj

Riaditeľ spoločnosti Binary Confidence Pavol Draxler Zdroj: Binary Confidence

„Každá z nasledujúcich aplikácií má svoje bezpečnostné úskalia, ktoré pri neodbornom zaobchádzaní môžu spôsobiť problém. Je veľký rozdiel v tom, ako aplikácia zaobchádza s dátami pri prenose a ako po tom, čo sú doručené,“ vysvetľuje Pavol Draxler z Binary Confidence.

Toto je rebríček najbezpečenejších appiek pre komunikáciu podľa firmy Binary Confidence. Pavol Draxler upozorňuje, že pri appkách nie sú zahrnuté vlastnosti, ktoré výhradne nesúvisia s bezpečnosťou a šifrovaním aplikácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa