Nemecká kancelárka Angela Merkelová navštívi budúci piatok (20. augusta) Moskvu a o dva dni neskôr pocestuje do Kyjeva. Oznámil to v piatok hovorca nemeckej vlády. Kremeľ potvrdil, že kancelárka sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informácie priniesli agentúry DPA a AFP.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert novinárom v Berlíne povedal, že detaily Merkelovej programu a dôvody oboch návštev poskytnú začiatkom budúceho týždňa. Jej cesty do Ruska 20. augusta a na Ukrajinu 22. augusta sa však uskutočnia len niekoľko týždňov predtým, ako po voľbách v Nemecku (26. septembra) odíde po 16 rokoch z funkcie šéfky spolkovej vlády.

Na schôdzke Merkelovej s Putinom by podľa stručnej tlačovej správy Kremľa mali byť témami vzťahy medzi oboma krajinami, ako aj aktuálne medzinárodné otázky. Medzi Berlínom a Moskvou panuje napätie pre viaceré spory, okrem iného v súvislosti s uväznením ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, vraždou Gruzínca čečenského pôvodu v Berlíne či hekerským útokom na nemecký Spolkový snem z roku 2015. Merkelová bola naposledy v Moskve v januári 2020.

Kyjev už tento týždeň oznámil, že Merkelová, ktorá sa výrazne angažuje v snahách o vyriešenie konfliktu v Donbase, sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a bude s ním hovoriť o bezpečnostných a bilaterálnych otázkach. Dotknú sa zrejme aj kontroverzného plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2) z Ruska do Nemecka, ktorý obchádza Ukrajinu.

WA 32 archív Washinton - Na archívnej snímke z 15. júla 2021 nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a americký prezident Joe Biden počas stretnutia v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone. Spojené štáty a Nemecko dosiahli dohodu, ktorá umožní dokončenie plynovodu Nord Stream 2 na prepravu ruskej ropy do Európy bez ďalších amerických sankcií. FOTO TASR/AP 


FILE - In this July 15, 2021, file photo President Joe Biden meets with German Chancellor Angela Merkel in the Oval Office of th
Neprehliadnite

Zákonodarcovia viacerých krajín kritizujú dohodu USA a Nemecka o plynovode Nord Stream 2