Angela Merkelová vo svojom prvom verejnom prejave od svojho odchodu z funkcie približne pred šiestimi mesiacmi označila ruskú vojnu na Ukrajine za „barbarskú agresívnu vojnu", ktorá predstavuje „ďalekosiahly zlom", píše The Guardian.

Povedala, že hoci sa ako bývalá nemecká kancelárka zdráhala vyjadriť svoj názor z ústrania, nemôže sa vyhnúť tomu, aby hovorila o „najvýraznejšom porušení medzinárodného práva" v dejinách Európy od konca druhej svetovej vojny.

V prejave na zhromaždení nemeckých odborárov v Berlíne v stredu večer Merkelová povedala: „Som solidárna s Ukrajinou, na ktorú Rusko zaútočilo." Zdôraznila, že nemá žiadne pochybnosti o práve Ukrajiny na sebaobranu.

Merkelová nereagovala na rozsiahlu kritiku doma aj v zahraničí, ktorá sa najmä od začiatku invázie ozývala v súvislosti s jej ústrednou úlohou počas pôsobenia vo vláde pri budovaní, dnes už nefunkčného, plynovodu Nord Stream II či s posilňovaním závislosti Nemecka od ruskej energie .

Ďalšie dôležité správy

WA 39 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz gestikuluje počas zasadnutia vlády v Berlíne v stredu 18. mája 2022. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz leads the cabinet meeting of the German Government at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, May 18, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko stráca v EÚ svoj vplyv. Štátom východnej Európy sa nepáči, ako rieši ruskú otázku