V púšti vyrastá futuristické mesto Neom, ktoré má stelesňovať všetko, o čom snívajú sci-fi nadšenci. Má mať lyžiarske stredisko aj plavecké dráhy, avšak všetko bude „inteligentné“. Bez ciest, klasických áut, celá infraštruktúra sa bude nachádzať pod zemou, a to vrátane dopravných prostriedkov riadených umelou inteligenciou. Na povrchu budú iba domy a parky, aj to umiestnené tak, aby bolo všetko dostupné chôdzou do piatich minút.

Megalomanský projekt má na svedomí saudský korunný princ Mohammed bin Salman, v zahraničí známy ako MBS. V počiatočných fázach bol projekt považovaný za jeden z najväčších a najťažších stavebných projektov v histórii, pretože zahŕňa premenu púšte s veľkosťou Belgicka na technologicky vyspelý mestský región. V podstate pôjde o 170 kilometrový pás začínajúci sa na pobreží a končiaci sa vo vnútrozemí.

Tomu zodpovedá aj rozpočet 500 miliárd amerických dolárov. MBS si od toho sľubuje veľa. Očakáva, že projekt zmení ekonomiku Saudskej Arábie a poslúži ako testovacie prostredie na technológie, ktoré by mohli spôsobiť revolúciu v každodennom živote.

Najvyššia priorita

Bloomberg Businessweek má k dispozícii na nahliadnutie interný katalóg Neomu s rozsahom viac ako 2 700 strán. Podľa neho majú byť súčasťou projektu aj výťahy, ktoré „lietajú“ po oblohe, mestský vesmírny prístav aj budovy v tvare dvojitej špirály. Vybraná lokalita na ďalekom severozápade Saudskej Arábie sa tiahne od slnkom spáleného pobrežia Červeného mora po skalnaté horské pastviny, kde sa letné teploty blížia k štyridsiatkam a v okolí nie je takmer žiadna sladká voda.

Podľa MBS a jeho poradcov však bude čoskoro domovom pre milióny ľudí, ktorí budú žiť v súlade so životným prostredím, spoliehajúc sa na odsoľovacie zariadenia či plne obnoviteľnú elektrickú sieť. Budú ťažiť zo špičkovej infraštruktúry a regulačného systému navrhnutého výslovne na podporu ďalších inovácií.

Neom je jednou z najvyšších priorít korunného princa a krajina venuje obrovské zdroje, aby sa mesto stalo naozaj realitou. Napriek tomu ide o impozantnú výzvu, dokonca aj pre takmer absolútneho vládcu s prístupom k štátnemu investičnému fondu v hodnote 620 miliárd dolárov.

Prišli už aj neúspechy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa