Vládny návrh zákona, ktorý hovorí aj o možnosti vyplatenia náhradnej očkovacej prémie, plénum nezaradilo do programu schôdze. Podporilo to len 66 zo 132 prítomných poslancov. O tomto bode by sa tak na aktuálnej schôdzi rokovať nemalo.

Vláda doručila parlamentu návrh zákona spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie.

Za to, aby sa rokovanie o tomto bode zaradilo do programu schôdze, boli poslanecké kluby OĽANO a Sme rodina. Poslanci SaS nehlasovali alebo sa zdržali. Proti bol Smer-SD, ĽSNS a väčšina nezaradených poslancov.

Vláda v návrhu predložila možnosť vyplatenia náhradnej očkovacej prémie z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“. Vyhlasovateľ očkovacej lotérie by podľa návrhu mohol počas trvania súťaže priznať výhru osobe, ktorá bola vyžrebovaná, ale výhru nezískala napríklad pre objektívne technické okolnosti. Tie by mohli súvisieť so zabezpečením a priebehom súťaže na strane vysielateľa zriadeného zákonom, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby.

Predloženie návrhu bolo reakciou na neúspešnú účasť súťažiacej menom Zuzana, ktorá počas prvého vysielania televíznej  súťaže „Byť zdravý je výhra“ prišla o hlavnú výhru 400-tisíc eur len preto, lebo nestihla v časovom limite reprodukovať požadované heslo. Príčinou bol oneskorený prenos programu cez internet.

Následne predseda OĽaNO a minister financií Igor Matovič súťažiacej prisľúbil, že zabezpečí, aby sa k výhre dostala, čomu mal najmä slúžiť uvedený zákon, prezývaný aj  „lex Zuzana“.

Návrh vládou predloženého zákona mal okrem toho za cieľ predĺžiť termín na získanie sprostredkovateľského bonusu o dva mesiace.

TV prenos
Neprehliadnite

Bláznivé. Organizátorom Matovičovej lotérie unikol technický detail, žena prišla o 400-tisíc