Minister financií Igor Matovič v sobotu počas tlačovej konferencie s prozaickým názvom „Ľudí v štichu nenecháme“ informoval o ďalšej pomoci, tentokrát v hodnote 200-miliónov eur. Štát chce totiž v septembri jednorazovo vyplatiť 500 eur všetkým zamestnancom verejnej správy vrátane učiteľov.

Údajne viac pomôže kuchárkam v škôlke

Financmajster však v sobotu opäť raz stúpil vedľa. Počas tlačovej konferencie totiž vyhlásil, že vysokoškolský profesor mesačne zarobí tri tisícky. „Príplatok 500 eur nebude percentuálny, ale plošný. Takto pomôže viac bežným zamestnancom, kuchárkam v škôlke, ako vysokoškolským učiteľom, ktorí majú 3 000-eurové platy," povedal Matovič.

Podobný výrok však nie je pravdivým a ku jeho obsahu sa pedagógovia kriticky vyjadrovali aj v priestore sociálnych médií. My sme o reakciu požiadali dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Petra Fedora. Ten nám hneď na úvod objasnil, že podobný výrok ministra financií nezachytil, nakoľko sa systematicky pokúša podobným výkrikom vyhýbať, aby svojou neserióznosťou ešte intenzívnejšie nefrustrovali akademické prostredie.

Vyjadrenie dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského

„Nebudem ďaleko od pravdy, keď uvediem, že slovenský univerzitný profesor, ako očakávaná intelektuálna pýcha našej krajiny, pracuje za tarifný hrubý plat od 1 250 do 1 706 eur. Začínajúci odborný asistent, ako kvalifikovaný univerzitný pedagóg, nastupuje na akademickú dráhu s 1 079 eurami hrubej tarifnej mzdy. Iste, mnohí majú predstavu, že hlboko zamyslený vedec neprijíma potravu, ale všetkých ubezpečujem, že to tak nie je a takmer každý sa stará aj o svoju rodinu,“ reaguje na slová Matoviča dekan Prírodovedeckej fakulty UK.

Kolegom sa nečuduje

Zároveň podotýka, že v minulosti získavali medzinárodne akceptovaní univerzitní pedagógovia aj motivačný osobný príplatok, avšak bezprecedentný pokles dotácie do vysokého školstva v desiatkach miliónov „v posledných dvoch rokoch demotivuje už naozaj aj tých najskalnejších“.

Fedor v súvislosti s 500-eurovým jednorazovým príspevkom uviedol, že by nebolo správne ním pohŕdať. Vzápätí však dodáva, že podobný krok nemá so systémovou prioritizáciou osobností, ktorí intelektuálne modelujú budúcnosť Slovenska, nič spoločné.

„Veď oni vzdelávajú tých, ktorí nás raz budú operovať a vyvíjať nové liečivá na zákerné ochorenia,“ komentuje. Na záver konštatuje, že sa nečuduje kolegom, ktorí prijímajú ponuky v zahraničí, kde sa im dostáva nielen spoločenskej úcty, ale aj vyšších platov.

Ďalšie dôležité správy

Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave 25. júna 2022.
Neprehliadnite

Príspevok štátnym zamestnancom pôjde z nadpríjmov štátu, mienia koaliční poslanci