Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia v tretej vlne pandémie nového koronavírusu. Peniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov, ich deti či vnúčatá, ktoré použijú 500-eurové poukazy.

Protipandemické opatrenia sa od pondelka sprísnili, má ísť o lockdown pre nezaočkovaných
Neprehliadnite

Prehľad výnimiek zo zákazu vychádzania. Čo môžete robiť počas lockdownu

Prevádzky sú zoradené v troch skupinách: HORECA, kultúra, služby. Vyhlásil to na tlačovom brífingu spoločne s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Tri skupiny prevádzok

,,Prevádzky sú zoradené do troch skupín. Prvý sektor je tzv. HORECA, čo sú hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne. Druhý sektor: kultúra, divadlá, koncerty, galérie, festivaly či kiná. Tretí sektor predstavujú služby: kaderníctva, masáže, manikúry, pedikúry, akvaparky, wellness, posilňovne, rôzne športove aktivity a podobne," vysvetlil Matovič. Peniaze by sa k týmto prevádzkam mali dostať prostredníctvom poukazov pre dôchodcov.

Na snímke je slavnostný snem pri príležitosti 10. výročia hnutia OĽANO. Na snímke je  predsedkyňa strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová.
Neprehliadnite

Top 5 udalostí dňa: Matovičova reforma sa Remišovej pozdáva a obchodníci reagujú na lockdown

Na služby pre tieto dotknuté prevádzky by dostávali poukaz na 500 eur dôchodcovia vo veku 60+. Poukaz by mali dostať za absolvovanie očkovania treťou dávkou a za očkovanie prvou dávkou. Poukaz by mal byť prenosný na inú osobu.

Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380 000 nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Matovič konštatoval, že sú pripravení o tejto zmene rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Motivácia pre dôchodcov

Kollár uvítal túto cestu presvedčenia na očkovanie. Povedal, že je podstatné motivovať dôchodcov. ,,Hnutie Sme rodina je proti povinnému očkovaniu," konštatoval.

Internet banking: Rumuni a Maďari mu príliš nedôverujú, ani online nakupovaniu. V ostatných sledovaných krajinách sa teší veľkej popularite.
Neprehliadnite

Počas lockdownu využívajte elektronické bankovníctvo, odkazujú banky

Podľa neho sa tak obchádza možnosť povinného očkovania a zároveň sa snažia byť zodpovední a čo najviac ľudí presvedčiť, aby sa dali očkovať. Túto možnosť podporuje zatiaľ 73 poslancov. Kollár vyzval opozíciu aj koalíciu, aby sa postavili za zodpovednosť, za očkovanie a za dôchodcov.

Na snímke vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová a vpravo zhrnutie návrhu opatrení do 1. fázy reformy daní, odvodov a sociálnych dávok počas tlačovej konferencie strany Za ľudí na tému Daňová reforma a Podporné opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Matovičova reforma si získala podporu Remišovej Za ľudí, s realizáciou nechcú čakať