Minister financií a expremiér Igor Matovič si myslí, že najbližšie dva týždne ukážu, či vládna koalícia má alebo nemá zmysel. Ak koalícia nevyužije ústavnú väčšinu na zásadné zmeny, ktorými minister podmieňuje výslednú podobu štátneho rozpočtu, mala by sa radšej rozpustiť. „Ak my nebudeme schopní využiť ústavnú väčšinu, ktorú máme, na zásadné ústavné zmeny v súvislosti s udržateľnosťou verejných financií, či to budú teda výdavkové stropy, dlhová brzda, tak v tom prípade sa ukáže, že vlastne tá ústavná väčšina nemala zmysel a že potom to asi radšej rozpustime a poďme od toho," skonštatoval Matovič v diskusnej relácii V politike na TA3.

Matovič si kladie podmienky

Výslednú podobu rozpočtu na rok 2022 minister podmienil schválením viacerých zákonov, a to o dôchodkovej reforme, výdavkových stropoch a dlhovej brzde. Ak sa na nich koalícia nedohodne a nebudú schválené, deficit rozpočtu nebude 4,94 percent HDP, ale 4,3 percent HDP.

Očkovanie malo riešiť ministerstvo zdravotníctva

V súvislosti s rekreačným a gastro bonusom uviedol, že sa tým pokúša riešiť situáciu s očkovaním, ktorú malo riešiť skôr ministerstvo zdravotníctva. Priblížil, že koaličná rada o tejto otázke rokuje. „Spolieham sa na to, že aj ten verejný tlak sa vytvorí dostatočný," dodal. Chce urobiť všetko pre to, aby v utorok o tomto opatrení rokovala Národná rada.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Ak sa situácia nezlepší, lockdown sa predĺži. Semenišťom covidu sú školy, vyhlásil Matovič