Výrazné zdraženie stavebných materiálov v poslednej dobe núti Slovákov aj Čechov poobzerať sa po okolitých krajinách. Cestujú niekoľko desiatok kilometrov, najmä do Poľska, kde sú stavebniny či ďalšie dôležité komponenty do domu lacnejšie. Oplatí sa im to napriek drahým pohonným hmotám.

To, že stavebné materiály v Poľsku sú cenovo výhodnejšie, potvrdzuje aj CEO stavebnej firmy VGS-SK Branislav Dostál. „Klienti si prevažne objednávajú obklady a dlažby, okná, dvere, taktiež interiérové prvky, dekorácie, ale aj zariaďovacie predmety, napríklad vane, vodovodné batérie či sprchové kúty,“ spresňuje. Cenový rozdiel sa podľa neho niekedy pohybuje na úrovni od päť do 20 percent. „V závislosti od druhu materiálu a množstva,“ spresňuje.

„Ak mám dobré informácie,“ pokračuje B. Dostál, „tak stavebné spoločnosti a klienti zo severu Slovenska nakupujú veľmi často stavebné materiály v Poľsku“. Firma, ktorú odborník zastupuje, chodí na materiály južným smerom, do Maďarska. „Sú lacnejšie asi o desať percent, a aj vývoj kurzu ich trochu zlacňuje,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa