Bývalý hudobník a neskôr hudobný a eventový manažér a zakladateľ hudobného festivalu Viva Musica! Matej Drlička (44) vyhral výberové konanie ministerstva kultúry a začiatkom roku 2021 sa stal riaditeľom Slovenského národného divadla.

„Je pochopiteľné, že Národné divadlo tu nie je preto, aby zarábalo. Sme tu preto, aby sme nastavili latku umeleckej excelentnosti, ale nejaká finančná logika by za tým mala byť. V SND všetci predchádzajúci generálni riaditelia robili vždy maximum pre to, aby divadlo fungovalo správne. Všetci mali najlepšie ambície, nikto tam nikdy nechcel ani kradnúť, ani zle hospodáriť, ale jednoducho ten rozhľad v oblasti manažmentu chýbal. Kľúčom je vytvoriť silný manažment s vysoko odborne zastúpenými kompetenciami, "uviedol pre TREND M. Drlička.

TREND.sk · Matej Drlička: Národné divadlo je aj jedna veľká firma
Matej Drlička

Pred Vianocami minulého roka vyhral výberové konanie na pozíciu riaditeľa SND, ktorým je od začiatku roka 2021. V roku 2005 založil festival Viva Musica ! - najväčší a najnavštevovanejší letný festival klasickej hudby na Slovensku. Jeho spoločnosť Viva Musica! Agency realizuje hudobné produkcie na Slovensku a v Česku a tiež zastupuje vybraných slovenských a českých hudobníkov. V roku 2008 zastával funkcie projektového manažéra festivalu Abu Dhabi Classics v Abú Zabí. V roku 2007 sa stal riaditeľom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Študoval hru na klarinete na konzervatóriu v Bratislave. Popri štúdiu na VŠMU sa stal členom Orchestra Opery SND a rovnako aj Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Ako orchestrálny hráč účinkoval v takých prestížnych európskych orchestroch a počas siedmych rokov bol stabilným členom Orchestre de Cannes. V roku 2005 musel pre úraz skončiť s kariérou koncertného umelca a začal sa venovať manažmentu v oblasti hudby.

Má Štyri deti. Spolu s partnerkou, opernú speváčkou Adrianou Kučerovou žijú v Bratislave.