Americká platobná spoločnosť Mastercard uviedla, že vyradila zo svojho platobného systému niekoľko finančných inštitúcií.

Urobila tak v nadväznosti na sankcie, ktoré uvalili západné krajiny na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Mastercard bude v nadchádzajúcich dňoch pokračovať v spolupráci s regulačnými orgánmi, uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Prisľúbila tiež prispieť čiastkou dva milióny dolárov na humanitárnu pomoc.

Západné krajiny koncom minulého týždňa okrem iného vyradili veľké ruské banky zo systému SWIFT. Ďalšie opatrenia mieria priamo proti ruskej centrálnej banke.

Spojenci sa snažia obmedziť možnosti ruskej centrálnej banke disponovať obrovskými devízovými a zlatými rezervami, ktoré v súčasnosti činia zhruba 640 miliárd dolárov a patria k najväčším na svete. Zatiaľ ale nie je jasné, akú veľkú časť rezerv sankcie zasiahnu.

Radoví Rusi od nedele stoja v dlhých radoch pred bankomatmi v obavách, že sankcie povedú k nedostatku hotovosti.

Ďalšie dôležité správy

EBE 24 Brusel - Európska únia poskytne Ukrajine ďalšiu núdzovú makrofinančnú pomoc, a to vo výške 1,2 miliardy eur. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (na snímke) v oficiálnom vyhlásení v Bruseli pondelok 24. januára 2022. FOTO TASR/AP


European Commission President Ursula von der Leyen makes a statement on EU financial support for Ukraine at EU headquarters in Brussels, Monday, Jan. 24, 2022. (John Thys, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko odstrihneme od medzinárodných finančných trhov, tvrdí Ursula von der Leyenová