Populizmus tu neuvádzam ako pejoratívne označenie, ale ako pomenovanie historického, dejinného faktu. Ten hovorí, že sa končí systém západnej zastupiteľskej demokracie založenej na tom, že politické strany si raz za štyri roky spomenú na voličov, nasľubujú im všelijaké benefity a tí ich zvolia.

Hneď na to strany v hlavnom meste rozpútajú svoju politickú hru, ktorej sa môžu zúčastniť iba vyvolení a voliči sa môžu iba prizerať. Toto sa skončilo.

Aj v dôsledku prevratných technologických zmien a vzniku technologických platforiem, ktoré ľuďom umožňujú stále viac vecí realizovať a kontrolovať osobne a samým za seba, ale aj v kvôli dlhodobej realizácii politiky, ktorá sa odcudzila ľuďom, stala sa elitárskou a postavila politickú triedu a na ňu naviazaných ľudí nad zákony, sa ľudia začali pozerať po riešeniach, ktoré zrušia tento systém, ktorý je výhodný pre členov „vnútorného kruhu“, ale neprináša benefity tým, ktorí ich volia.

Nepochopenie čiernej labute

Preto sú pre ľudí zaujímavé strany tie, ktoré im dávajú pocit znovuzískania ľudskej hodnoty a identity. Syriza v Grécku, Podemos v Španielsku, Fidesz v Maďarsku a Orbánov koncept iliberálnej demokracie s prvkami priamej demokracie prostredníctvom Národných konzultácií, ale aj Donald Trump v Spojených štátoch, ktorý neprišiel len s konceptom „Make America Great Again“ (alebo „Keep America Great“), ale aj s prísľubom „vyčistenia Washingtonu“ a, samozrejme, o tom istom bol aj brexit vo Veľkej Británii, ktorý bol o znovuzískaní kontroly – kontroly na vlastným životom, ktorú ľudia v dôsledku odcudzenej politiky strácajú.

I. Matovič sa do tohto životného pocitu presne a veľmi dobre trafil. Jeho antismerový, antikorupčný a antipoliticko-elitársky naratív spolu s prvkami priamej demokracie (online hlasovanie o politickom programe alebo odoberanie majetku tým, ktorí si ho nakradli v politike) boli trefnou odpoveďou na potreby a túžby ľudí u nás.

A ak by sa nestalo nič iné, teraz by sme sledovali, ako

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa