Nedávno boli zverejnené investičné plány do zdravotníctva z fondu obnovy. Asociácia nemocníc Slovenska vydala správu, z ktorej vyplýva, že nie je veľmi s navrhovaným rozdelením spokojná. Je to tak?

Nie, že sme veľmi nespokojní, sme absolútne nespokojní. Podali sme zásadný nesúhlas v tej časti materiálu, ktorý hovorí, že jedna miliarda eur, respektíve tá časť, ktorá má ísť do akútnej starostlivosti, pôjde len do vybraných 14 štátnych nemocníc.

Názor ministerstva je ale jednoznačný, a to, že verejné zdroje majú ísť iba do štátnych nemocníc. Prečo chcete, aby peniaze ktoré sú verejné, išli aj neštátnych inštitúcií?

Krátko vyjdem zo štatistík. Aj teraz počas covidu 45 percent pacientov s diagnózou covid leží v nemocniciach združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). To nie sú len súkromné nemocnice, pretože medzi nimi sú aj nemocnice spravované samosprávnymi krajmi či neziskové organizácie. Všetky poskytujú zdravotnú starostlivosť vo verejnom záujme. Je úplne jasné, že keby tieto nemocnice nefungovali v takom rozsahu, ako fungujú, tak systém by skolaboval a nebolo by kde pacientov hospitalizovať.

Platí podobná štatistika aj pre bežné ochorenia?

Áno, aj mimo covidu štatistika zdravotných poisťovní hovorí jasne: viac ako 50 percent pacientov je hospitalizovaných, vrátane operačnej liečby, práve v týchto nemocniciach. To znamená v nemocniciach združených v ANS.

Ďalšia štatistika zdravotných poisťovní hovorí, že len päť percent tých najnáročnejších výkonov ako sú transplantácie a podobne, vyžaduje hospitalizáciu vo veľkých koncových nemocniciach.

ilustracia, zdravotnictvo, nemocnica, peniaze, euro, pozierac
Neprehliadnite

Betón za miliardu. To je výsledok investícií plánu obnovy do zdravotníctva

Ministerstvo financií hovorí, že pred naliatím peňazí z plánu obnovy príde k optimalizácii siete nemocníc. Čo si o tom myslíte?

Vypočuli sme si len, že je vytvorená nejaká komisia na ministerstve. No nič o nej nevieme. Nás nikto neprizval k rokovaniam, ani zdravotné poisťovne. Neviem si predstaviť, ako sa dá urobiť takýto závažný materiál bez toho, aby komunikovali so sektorom. My zastrešujeme 78 nemocníc, viac než 30-tisíc zamestnancov v týchto nemocniciach, zabezpečujeme vyše 55 percent poskytovanejlôžkovej starostlivosti na Slovensku, a nás k prerokovaniu tohto materiálu nepozvú.

Ešte upozorňujem, že to nie sú štátne peniaze a už vôbec nie peniaze ministerstva zdravotníctva či financií, ale sú to účelovo viazané finančné prostriedky Európskej únie na to, aby sa slovenské zdravotníctvo posunulo ďalej.

Budete sa sťažovať Európske komisii?

Už sme vydali vyhlásenie, informovali sme všetkých županov samosprávnych krajov a 31. marca sa budeme sťažovať Európskej komisii. Máme dohodnutý rozhovor s vedúcim Európskej komisie na Slovensku, kde mu bude vysvetľovať, prečo je to pre nás neprijateľné.

Na snímke nápisy v COVID červenej zóne na Klinike pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Bratislava, 25. februára 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Investícia z plánu obnovy môže priniesť zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti

Prečo je to neprijateľné?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa