Návrh skresania dane z dielne SNS o viac ako štvrtinu na úroveň 15 percent by však s najväčšou pravdepodobnosťou znamenal stámiliónový výpadok verejných príjmov.

Presné číslo však nepozná ani ministerstvo financií, ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktoré tento vplyv odhadujú. Rozpočtová rada ho vidí na úrovni okolo 800 miliónov eur (0,9 percenta HDP). Rezort financií ešte svoju prognózu nezverejnil, no ohlásil, že to bude podobná suma ako v prípade RRZ. To by výrazne zvýšilo deficit verených financií, ktorý má v tomto roku už klesnúť na historickú nulu.

Takéto odhady sú však veľmi nepresné, pretože vykazované (a zdanené) zisky firiem historicky len veľmi málo súvisia s ich makroekonomickou základňou, teda odhadovaným vývojom ekonomiky. Samotní vládni analytici zachytenie vývoja firemného sektora makroekonomickou bázou vo vlaňajšom Daňovom reporte označili za nedokonalé.

Máme najvyššiu firemnú daň v regióne. Čo nám spraví jej zníženie?

Najvyššia daň z príjmu firiem v regióne Zdroj: KPMG, PwC

* Estónsko a Lotyšsko nezdaňujú nevyplatenú časť firemných ziskov                   ** Pre menšie firmy je chorvátska sadzba len 12 percent

Vychádzajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa