Najdôležitejšie správy

Situáciu sme sledovali online

20:43 Od pondelka bude v Maďarsku v rámci opatrení proti šíreniu epidémie koronavírusu možné parkovať zdarma, rozhodla v nedeľu vláda.

20:42 Na pondelkovom zasadnutí vlády navrhne premiér Igor Matovič (OĽaNO) prijatie uznesenia obmedziť voľný pohyb osôb od 8. apríla do 13. apríla s výnimkou ciest do a zo zamestnania, nákupu, návštevy lekára, pobytu v prírode v rámci okresu, pohrebu príbuzného, starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci. Premiér to oznámil v nedeľu po stretnutí s lekárskymi odborníkmi.

Máme 485 prípadov. Talianom po prvý raz klesol počet pacientov

Zdroj: TASR

19:10 Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Poľsku zvýšil na 4 102, v krajine evidujú 94 úmrtí.

18:40 Taliansko v nedeľu zaznamenalo 525 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom. Ide o najnižší denný nárast v počte úmrtí za posledné dva týždne. Už druhý deň za sebou sa znížil aj počet pacientov hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

18:25 V americkom štáte New York za posledných 24 hodín pribudlo 594 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom. Celkovo tam tejto chorobe podľahlo už 4 159 osôb.

16:37 Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu varoval, že vláda môže zakázať športovanie na čerstvom vzduchu, ak budú ľudia ignorovať prísne nariadenia v boji proti šíreniu nového koronavírusu.

16:23 Laboratórium v Izraeli vyvinulo čuchový test, ktorý môže pomôcť pri včasnej detekcii koronavírusu SARS-CoV-2 v tele človeka. Ľudia, ktorí sa obávajú, že by mohli byť nakazení, si tento test môžu urobiť priamo doma tým, že budú skúšať, či cítia vôňu arašidového masla, octu, vodky alebo cesnaku. Intenzitu čuchového podnetu potom vyhodnotia podľa tabuľky na webovej stránke SmellTracker.org, ktorú založil tím okolo profesora neurobiológie Noama Sobela z Weizmannovho vedeckého inštitútu sídliaceho južne od Tel Avivu.

16:07 Podnikatelia z prevádzok uzavretých pre nový koronavírus budú môcť podávať žiadosti o štátnu pomoc od pondelka 6. apríla, od 12.00, zamestnávatelia a živnostníci s poklesom tržieb od stredy 8. apríla. Uviedol to v nedeľu na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Máme 485 prípadov. Talianom po prvý raz klesol počet pacientov

Zdroj: TASR

16:02 Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre viaceré rakúske médiá, ako napríklad Kleine Zeitung či Salzburger Nachrichten, uviedol, že Rakúšania nebudú môcť slobodne cestovať až dovtedy, pokým sa proti novému koronavírusu nebude očkovať alebo nebudú k dispozícii účinné lieky.

V Albánsku bolo v nedeľu potvrdených 28 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Príčinou pokračujúceho šírenia tohto potenciálne smrtiaceho ochorenia je podľa albánskych úradov neochota ľudí dodržiavať prísne karanténne opatrenia.

15:05 Prvého nakazeného koronavírusom hlási aj Južný Sudán. Viceprezident Riek Machar na tlačovej konferencii v hlavnom meste Juba spresnil, že prvým nakazeným človekom v krajine je 29-ročná žena, ktorá sa koncom februára vrátila do Južného Sudánu z Holandska, pričom cestovala cez Etiópiu. Štátnu príslušnosť ženy Machar neoznámil.

13:59 V Taliansku v sobotu po prvý raz od začiatku pandémie klesol počet pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine však zároveň začínajú panovať obavy, že ľudia prestanú dodržiavať prísne karanténne opatrenia. V sobotu sa na preplnených talianskych oddeleniach intenzívnej starostlivosti liečilo 3 994 osôb, čo je oproti piatku pokles o 74 pacientov.

13:52 Rumunsko schválilo výnimku, v rámci ktorej povolí sezónnym pracovníkom vycestovať lietadlom do zahraničia. Ako v sobotu oznámil rumunský minister vnútra Marcel Vela, mohlo by to pomôcť nemeckým poľnohospodárom, najmä pestovateľom špargle, zozbierať úrodu. Doteraz najviac týchto pracovníkov prichádzalo z Rumunska.

12:35 Aj keď epidémia nového koronavírusu je celoslovenského rázu, jej najväčšie ohnisko je v Bratislave. V nedeľnej diskusnej politickej relácii TA3 V politike na to poukázal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Preto sa podľa jeho slov budú musieť prijať také opatrenia, ktoré sa zamerajú predovšetkým na hlavné mesto a jeho okolie.

11:54 Po tom, ako Taliansko v dôsledku šírenia nového koronavírusu zatvorilo v marci hranice, musí počítať s výpadkom 10,5 milióna turistov počas veľkonočných sviatkov. Ako vyplýva z odhadov združenia Assoturismo, zodpovedá to strate 3,3 miliardy eur.

11:20 Na Slovensku pribudlo počas soboty 14 nových prípadov nákazy novým koronavírusom z 1 524 testovaných. Celkovo ich na Slovensku je 485.

Máme 485 prípadov. Talianom po prvý raz klesol počet pacientov

Zdroj: TASR

10:59 Ekvádorská vláda začala skladovať telá obetí nového koronavírusu v obrovských mraziarenských boxoch po tom, ako márnice v prístavnom meste Santiago de Guayaquil skolabovali pod náporom stoviek zosnulých.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v ruskom hlavnom meste Moskva stúpol za posledný deň o 536 na celkový počet 3 893 infikovaných.

10:27 Grécko uvalilo karanténu na utečenecký tábor Malakasa po tom, ako bola u jedného jeho obyvateľa potvrdená nákaza ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus.

8:07 V Českej republike stále pribúda počet pacientov, ktorí sa nakazili novým typom koronavírusu. K polnoci zo soboty na nedeľu sa potvrdilo 4 472 prípadov nákazy Covidom-19, zomrelo 59 chorých a z choroby sa vyliečilo 78 infikovaných.

8:00 Mexickí výrobcovia tequily plánujú pokračovať v produkcii tohto tradičného alkoholického nápoja napriek reštrikciám, ktoré začali platiť v Mexiku v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

7:42 Južná Kórea potvrdila v nedeľu 81 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím počet infikovaných v krajine stúpol na 10 237. Počet úmrtí zároveň vzrástol o šesť na celkovo 183.

7:26 V Spojených štátoch potvrdili už vyše 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 8 100 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.