Hoci ešte nie je celkom isté, že sa plošné testovanie naozaj uskutoční, jeho hlavná časť je zatiaľ v pláne od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Testovanie prezentujú ako dobrovoľné, no tí, ktorí sa mu vyhnú a ani sa nenechajú otestovať vo vlastnej réžii, mali by podľa zámeru premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zostať v desaťdňovej karanténe. Ak ju neotestovaní ľudia nebudú dodržiavať, hrozí im pri kontrole na ulici od polície vysoká pokuta.

distribučný sklad spoločnosti Terno
Neprehliadnite

Terno po spustení distribučného skladu posilňuje vo veľkoobchode

Zamestnanci v karanténe

Proti tomuto reštriktívnemu postupu je Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorá združuje viac ako sto firiem s takmer tisíc prevádzkami. Podľa nej by totiž povinná karanténa prakticky zapríčinila lockdown v mnohých odvetviach naprieč celou republikou.

„My, maloobchodníci, nemáme možnosť našich zamestnancov donútiť, aby išli na dobrovoľné testovanie. Zároveň sa však hovorí o zavedení povinnej 10-dňovej karantény pre tých, čo sa na testoch nezúčastnia. Dnes sme pripravení na pár pozitívnych prípadov v našich firmách, nie však na výpadok väčšieho množstva zamestnancov z dôvodu karantény. Títo zamestnanci zostanú doma a naše prevádzky budeme nútení pre ich nedostatok zavrieť,“ píše iniciatíva vo vyhlásení.

Masívne testovanie vo východočínskom meste Čching-tao,12. októbra 2020. Mesto plánuje v priebehu piatich dní otestovať na nový druh koronavírusu všetkých svojich 9,4 milióna obyvateľov.
Zdroj: TASR/WA
Masívne testovanie vo východočínskom meste Čching-tao,12. októbra 2020. Mesto plánuje v priebehu piatich dní otestovať na nový druh koronavírusu všetkých svojich 9,4 milióna obyvateľov.

Zatvorením prevádzok príde k ďalším škodám, ktoré už sú v tomto momente podľa iniciatívy aj tak veľmi vysoké. „Mnohým maloobchodníkom, najmä v nákupných centrách, uzatvorením prevádzok vznikne povinnosť platiť zmluvné pokuty, pretože majú povinnosť mať otvorené. Žiadame teda, aby sa štát vyhol krokom, ktoré by ohrozili chod spoločnosti a mnohých firiem, najmä tým, že nechá povinne zamestnancov doma,“ vyzývajú vládu.

17 March 2020, Berlin: A customer wearing a face mask and gloves goes shopping in the early morning in a supermarket in the Berlin district of Friedenau. In order to slow down the spread of the coronavirus, the German government has considerably restricted public life. Photo: Kay Nietfeld/dpa (Photo by Kay Nietfeld/picture alliance via Getty Images)
Neprehliadnite

Obchodníkom vraj nejde o zdravie, ale o zisk. Matovič neprijíma kritiku k hodinám pre seniorov

Žiadajú kompenzáciu

Zástupcovia iniciatívy si myslia, že vláda by mala pri plošnom testovaní pristupovať k pozitívnej motivácii na účasť namiesto toho, aby zavádzala reštriktívne opatrenia.

„V prípade, ak sa nenájde iné riešenie, dôrazne žiadame, aby vláda zabezpečila následnú kompenzáciu dotknutým prevádzkam a úhradu všetkých výdavkov s tým spojených. Dnes je už totiž aj 10 dní neskutočne dlhý čas, ktorý môže rozhodnúť o tom, či sa zamestnanci budú mať kam vrátiť pracovať,“ uzatvára iniciatíva.

Občianske združenie Iniciatíva slovenských maloobchodníkov vzniklo na jar v dôsledku nespokojnosti s konaním štátu počas prvej vlny pandémie Covidu-19, ale aj ako platforma na výmenu informácii medzi maloobchodníkmi a na zastupovanie ich záujmov. Zakladajúcimi členmi sú firmy, ktoré prevádzkujú napríklad elektrodomy NAY, kníhkupectvá Martinus, vietnamské bistrá PHOčkáreň, obchody módnych značiek, alebo sieť burgrární Regal Burger.