Ľudia, ktorí sa môžu, ale nechcú očkovať proti covidu-19, by mali platiť vyššie zdravotné poistenie alebo hradiť náklady za prípadnú hospitalizáciu. Myslí si to švajčiarsky profesor ekonómie Marius Brülhart.

Riziko je vyššie

Podľa neho z logiky situácie vyplýva, že riziko ochorenia a tým aj náklady na liečbu sú u neočkovaných vyššie, preto by podľa neho mali títo ľudia niesť dôsledky svojho rozhodnutia.

„Neočkovaní spôsobujú vysoké výdavky v zdravotníctve. Ak to takto pôjde ďalej, malo by sa pomýšľať na navýšenie platieb zdravotným poisťovniam, pretože nenechať sa očkovať je slobodné a vedomé rozhodnutie," napísal Brülhart na twitteri.

Cena za pobyt v nemocnici

Profesor z univerzity v Lausanne tvrdí, že ide o analogickú situáciu ako napríklad pri uzatváraní cestovného poistenia pre tých, ktorí sa venujú rizikovým športom.

covid
Neprehliadnite

Covid ukázal, prečo zdravotníctvo nemôže byť bezplatné

Aj pre nich sú sadzby vyššie, pretože u nich častejšie hrozí zranenie alebo nehoda. Podľa Brülharta vo Švajčiarsku pobyt pacienta s covidom v nemocnici stojí v priemere 30 000 frankov.

Anketa
Súhlasili by ste, aby neočkovaní Slováci platili viac za zdravotné poistenie?
  • 41%
  • 59%

Rovnaká úvaha nedávno viedla k rozhodnutiu vlády v Singapure, kde štát prestane hradiť starostlivosť neočkovaným od 8. decembra. Dopad opatrenia ale podľa všetkého nebude taký veľký, pretože mnohým neočkovaným môže nemocničné účty z veľkej časti pokryť zdravotné poistenie.

Viac o téme: Covid-19