Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó sa vlani stretával s lídrom Smeru-SD Robertom Ficom. Podľa jeho slov mu zadával rôzne úlohy. Makó to povedal novinárom po piatkovom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v kauze Judáš.

„Ak som nedôveryhodný svedok alebo nedôveryhodný človek, tak za otázku stojí, prečo sa so mnou stretával ešte minulý rok v lete a zadával mi rôzne úlohy," pýtal sa Makó. Malo sa tak diať v čase, keď už bol Fico v opozícii a Makó už nebol funkcionárom finančnej správy, mal od neho chcieť informácie. Tvrdí, že sa s ním stretával aj predtým, keď bol vo funkcii premiéra. O tom, čo od neho chcel, Makó podľa svojich slov hovoriť nemôže.

„Nebudem to bližšie konkretizovať, lebo nemôžem,“ uviedol na margo vlaňajších stretnutí. Argumentoval tým, že o stretnutiach už „niekde“ hovoril. Následne potvrdil, že na túto tému už vypovedal na viacerých miestach. Zároveň odmietol, že by jeho výpovede v kauzách ovplyvňovali orgány činné v trestnom konaní.

Na snímke svedok Ľudovít Makó pred hlavným pojednávaním s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom
Neprehliadnite

Kajúcnik Ľudovít Makó potvrdil, že odovzdal Dušanovi Kováčikovi odmenu 50-tisíc eur

Makó bol v piatok svedčiť na súde v korupčnej kauze, v ktorej figurujú bývalý predstaviteľ Slovenskej informačnej služby Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan. Podľa obžaloby zobrali úplatok za zrušenie predbežného opatrenia Kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti majetok. Makó potvrdil, že vedel o úplatku od majiteľa firmy. Pomoc pre firmu mal od neho žiadať bývalý námestník SIS Boris Beňa.

Beňa, ktorý už v prípade uzavrel dohodu o vine a treste, sa v piatok pred súd postavil ako svedok. V súvislosti so štvrtkovou (8. 7.) výpoveďou obžalovaného Petra Gašparoviča, že sa s podnikateľom stretával v rámci plnenia služobných povinností, skonštatoval, že „je to jeho právo ako obvineného aj vymýšľať, aj hovoriť, že moja výpoveď je klamlivá“.

Fico stretnutia popiera

Predseda opozičnej strany Smer-SD a poslanec Národnej rady SR Robert Fico odmieta, že by sa stretával s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom. Stanovisko poskytol hovorca Smeru Ján Mažgút.

„Robert Fico ako predseda vlády nemal žiaden dôvod stretávať sa a ani sa nestretával s Ľudovítom Makóom. Skúste si sami položiť otázku, aké úlohy mohol od Ľudovíta Makóa ako súkromnej osoby chcieť Robert Fico z pozície opozičného politika,“ skonštatoval hovorca.

Novinári by sa mali podľa stanoviska radšej rovnako intenzívne zaujímať o obsah stretnutí Igora Matoviča (OĽANO) s Makóom a informovať verejnosť o tom, ako ho súčasná vláda korumpuje cez zákazky so štátnou Slovenskou poštou.