Francúzsky prezident Emmanuel Macron nariadil v Paríži a ďalších ôsmich mestách nočný zákaz vychádzania od 21.00 h do 06.00 h. Toto opatrenie bude platiť od soboty na obdobie najmenej štyroch týždňov, oznámil v stredu večer v televíznom rozhovore. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Prezident sa rozhodol opatrenie zaviesť po tom, čo v krajine výrazne stúpol počet osôb nakazených novým koronavírusom. „Musíme konať. Musíme zastaviť šírenie vírusu,“ povedal Macron v interview a dodal, že opatrenia by mali zamedziť návštevy reštaurácií a iných domácností vo večerných a nočných hodinách.

Okrem aglomerácie Paríža sa opatrenie dotkne miest Grenoble, Lille, Rouen, Lyon, Aix-Marseille, Saint-Étienne, Toulouse a Montpellier. Zákaz vychádzania sa bude týkať okrem iného kín, reštaurácií či divadiel. Jeho dodržiavanie bude kontrolované a za nedodržanie nariadenia bude hroziť pokuta vo výške 135 eur, avizoval Macron.

Cieľom je podľa Macrona aj ochrániť hospodárstvo - pomoc pre podniky bude pokračovať. „Budeme naďalej pracovať. Nestratili sme kontrolu,“ zdôraznil prezident podľa agentúry DPA., dodal však, že situácia je „znepokojujúca"“

V boji proti šíreniu nového druhu koronavírusu navyše vyhlási Francúzsko od soboty opätovne stav zdravotnej núdze. Oznámila to v stredu vláda v Paríži. Pandémia je podľa nej zdravotnou pohromou, ktorá vzhľadom na svoj charakter a závažnosť ohrozuje zdravie verejnosti. Informovala o tom agentúra DPA.

JB 22 Paríž - Ľudia sa osviežujú v tieni pri brehu Seiny počas horúceho dňa v Paríži 25. júna 2020. FOTO TASR/AP

People cool off in the shade along the Seine river during a hot summer day in Paris, Thursday, June 25, 2020. (AP Photo/Michel Euler)
Neprehliadnite

Francúzsko zavedie povinné testy na koronavírus pre zahraničných navštevníkov

Stav zdravotnej núdze vo Francúzsku  vyhlásili koncom marca pre celé územie krajiny, v platnosti bol po predĺžení do 10. júla. Francúzska vláda má počas tohto stavu možnosť rozhodovať rýchlejšie prostredníctvom nariadení. 

V krajine momentálne registrujú 779 000 prípadov ochorenia COVID-19 a v súvislosti s ochorením zaznamenali 33 037 úmrtí.