Medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom to vrie. Obaja lídri predstavujú výrazne odlišné pohľady na riešenie koronakrízy. Či je to dôvod na znepokojenie, aj o tom hovorí predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič. Ako odborník na ekonomiku a rozpočet sa v dotýka aj dôvodov, prečo je potrebné začať štartovať hospodárstvo čím skôr. Ozdravenie ochorenej ekonomiky bude mať za následok vysoký dlh a nutnosť zmeniť zákon o dlhovej brzde. Konzekvencie súčasnej politiky budú ďalekosiahle a dlhodobé.

Ako vnímate opatrenia vlády v ekonomickej oblasti a oblasti podpory podnikania? Sú z vášho pohľadu dostatočné?

Aktuálna kríza súvisiaca s koronavírusom má viacero rovín. Je to mnohofaktorový problém. Jeden je zdravotný. Potom je ekonomický, ale aj sociálny a psychologický. Všetky sú porovnateľne dôležité alebo minimálne sa treba všetkým venovať. Dnes si myslím, že ešte stále prevláda zdravotný pohľad, ale je veľmi dôležité, aby sme posilnili práve ekonomický a sociálny pohľad na túto krízu. Pretože aj ekonomika môže ochorieť. Nám ochorela a teraz ju musíme liečiť. Opatrení na podporu ekonomiky či podnikateľov treba urobiť ešte viac.

 Ako ovplyvnia opatrenia verejné financie?

Teraz sa nedá hovoriť o predikciách. Národná banka Slovenska či Inštitút finančnej politiky, respektíve rezort financií, dávajú predikcie vo forme scenárov. To je teraz správnejšie. Asi najdôležitejším faktorom je čas. Ide o to, ako dlho bude trvať toto silné uzavretie ekonomiky, a na základe toho sa stanovia dôsledky pre ekonomiku. Aj centrálna banka hovorí o možno mínus tri, mínus päť až mínus desať percent. Veľmi podobné scenáre dáva aj Inštitút finančnej politiky. Hovorí sa, že možno najpravdepodobnejší scenár je okolo sedem percent poklesu slovenskej ekonomiky. Ak by uzavretie trvalo dlhšie, pokles by bol výraznejší a od toho sa potrebujeme odraziť. Musíme urobiť všetko pre to, aby pri zachovaní vysokých hygienických a zdravotných štandardov, ktoré nám zatiaľ umožnili veľmi efektívne a dobre zvládať zdravotnú časť krízy, sme mohli pomôcť ekonomike. Jej naštartovaním, otvorením prevádzok a zrušením maxima možných obmedzení, ktoré dnes platia.

Nadviazaní na okolité krajiny

To, čo teraz naznačujete, je práve prebiehajúci verejný spor medzi vaším predsedom Richardom Sulíkom a premiérom Igorom Matovičom. Ako ho vnímate?

Áno, ako koaličné strany máme rôzne názory, ale to by som bral ako výhodu. Výhodu, že sme schopní mať rôzne názory a že sme schopní diskutovať. Najlepšie riešenia vznikajú z rôznych názorov, z diskusie a argumentácie. Dnes je ten spor v tom, že my vnímame, že ekonomiku treba štartovať veľmi rýchlo. Dokonca by som povedal okamžite. Samozrejme, pri zachovaní všetkých hygienických a zdravotných štandardov. Ale myslím si, že obchody, maloobchodné prevádzky – väčšina z nich, možno s výnimkou veľkých obchodných centier – už mali byť otvorené. A takisto hotelierske a gastronomické služby.

Predpokladám však, že s určitými obmedzeniami.

Nastal čas, aby sme jasne povedali prevádzkovateľom, aké podmienky majú očakávať. Možno budú musieť fungovať s menšou kapacitou, otvoriť len terasy alebo vnútri budú sedieť maximálne dvaja ľudia na desiatich metroch. Je dôležité, aby sa už otvorilo a aby firmy mohli fungovať. Lebo aj keď dostanú nejakú podporu, nikdy nebude taká veľká ako ich predchádzajúce tržby. A nezabezpečí im dlhodobú šancu na prežitie. Tú im zabezpečí to, ak budú môcť znova začať podnikať. Nemyslíme si, že keby sme od budúceho pondelka otvorili gastroprevádzky, že v utorok budú všetky plné. Nebudú. Ľudia sú opatrní, boja sa. A bude zasa chvíľku trvať, než si zvyknú opäť chodiť do reštaurácií. Aj preto si myslíme, že je dobré otvoriť ich čím skôr. Nepríde okamžitý boom.

Marián Viskupič
Zdroj: Maňo Štrauch
Marián Viskupič

To, ako sa reštart vydarí, bude do značnej miery závisieť aj od bežných ľudí.

Ľudia sami budú rešpektovať všetky pravidlá, pretože tam, kde je Slovensko dnes – že máme veľmi málo mŕtvych, relatívne veľmi málo prípadov –, je hlavne vďaka tomu, že ľudia sami pochopili, že sa treba chrániť a treba chrániť iných. Sme možno „najzarúškovanejší“ národ v Európe, možno vo svete. Takisto dodržiavame dezinfekciu rúk či sociálny odstup. V tomto patrí veľká vďaka slovenskému národu. A to je podľa nás základný parameter, prečo si môžeme dovoliť štartovať ekonomiku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa