Bieloruský vodca Alexander Lukašenko zopakoval svoju hrozbu, že preruší tranzit ruských energetických zdrojov cez Bielorusko na západ. V rozhovore poskytnutom tlačovej agentúre Rusko dnes povedal, že tak urobí, ak Poľsko uzavrie spoločnú hranicu.

Mimoriadne napäté vzťahy

Vzťahy Lukašenkovho autoritárskeho režimu s Európskou úniou, ale predovšetkým s Poľskom a pobaltskými krajinami sú už dlhší čas mimoriadne napäté kvôli migračnej kríze, ktorá sa na jeseň vystupňovala.

Múr má na poľsko-bieloruskej hranici nahradiť dočasné oplotenie z ostnatého drôtu.
Neprehliadnite

Reakcia na Lukašenkove provokácie? Litva postaví na bieloruských hraniciach žiletkový plot

Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko, ale aj ďalšie únijné štáty Lukašenka obviňujú, že krízu vyvolal zámerne z pomsty za sankcie uvalené na bieloruský režim kvôli porušovaniu ľudských práv. Minsk to popiera. Poľská vláda kvôli početným pokusom skupín migrantov dostať sa ilegálne na poľské územie vyhlásila v pásme pozdĺž hranice s Bieloruskom výnimočný stav a poslala vojakov na pomoc pohraničníkom.

Na hranici postavia múr

Chystá sa navyše na problematickej hranici postaviť vysoký múr a dala najavo, že je pripravená zavrieť všetky hraničné priechody, pokiaľ Minsk krízu na hranici nezastaví. „Keď ma budú dusiť Poliaci, alebo nejakí iní, budem brať ohľad na nejaké kontrakty? Zabudnite, o čom to hovoríte?“ citovala bieloruská vládna agentúra BelTA dnešné Lukašenkove vyjadrenie.

„Poliaci sa rozhodli uzavrieť hranicu s Bieloruskom - dobre, zatvorte. Do Európskej únie veľmi často nejazdíme. Naše záujmy sú dnes najviac v Rusku, v Číne a na Východe,“ dodal. Európsky tovar sa podľa Lukašenka do Ruska teraz nemôže dostať inak ako cez Bielorusko.

Alexander Lukašenko
Neprehliadnite

Lukašenko sa vyhráža Ukrajine a Západu. Tvrdí, že mu podhadzujú migrantov v spacákoch

„Preto pred tým, než budú robiť svoje vyhlásenia, bolo by potrebné, aby vzali svoje slepačie mozgy do hrsti, ako sa hovorí, a porozmýšľali nad tým, čím hrozia.Komu uzavretím uškodia? Sami sebe. Keď vy zatvoríte, potom sa zamyslite nad tým, ako budete nakupovať energetické zdroje v Rusku,“ pohrozil bieloruský autoritársky vládca.

Odveta za sankcie

Lukašenko už podobnú vyhrážku predniesol v polovici novembra. Pohrozil, že by v odvete za nové sankcie zo strany EÚ mohol zastaviť tranzit plynu a ďalšieho tovaru cez Bielorusko.

Alexander Lukašenko
Neprehliadnite

Zmasakrujeme všetku špinu, ktorú ste vy financovali, povedal v rozhovore pre BBC Lukašenko

Ruský prezident Vladimír Putin, ktorého podpora pomáha Lukašenkovi udržať sa pri moci, ale príliš pochopenie pre niečo také najavo nedal. Šéf Kremľa v rozhovore poskytnutom ruskej štátnej televízii povedal, že teoreticky to Lukašenko nariadiť môže, avšak "nepomohlo by to rozvoju našich vzťahov s Bieloruskom ako tranzitnou krajinou". „Ak to nepreniesol v afekte vo vyhrotenej situácii, preberiem to s ním,“ dodal Putin.