Bieloruský líder Alexander Lukašenko dnes vyhlásil, že v nedeľu konal v súlade so zákonom, keď zariadil, aby komerčný let na linke z Atén do Vilniusu pristál v Minsku. Snažil sa podľa svojich slov ochrániť cestujúcich, keď bieloruské úrady dostali správu, že sa na palube stroja spoločnosti Ryanair nachádza bomba. Toto upozornenie prišlo zo Švajčiarska, uviedol podľa agentúry TASS.

„Konal som zákonne, chránil som ľudí v súlade so všetkými medzinárodnými normami," povedal podľa agentúry Ria Novosti Lukašenko v dnešnom prejave pred poslancami. Posádka lietadla spoločnosti Ryanair sa podľa neho radila aj s letiskom vo Vilniuse, ale rozhodla sa pristáť v Minsku. Bieloruské úrady po pristátí lietadla v Minsku zadržali opozičného novinára a jeho priateľku, ktorí boli na palube.

WA 34 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin  odchádza po tom, čo vystúpil pred oboma komorami parlamentu s každoročnou správou o stave krajiny v Moskve v stredu 21. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin walks to give his annual state of the nation address in Manezh, Moscow, Russia, Wednesday, April 21, 2021. Putin's state-of-the-nation speech comes amid a new surge in tensions with the West over a Russian troop buildup near the border with Ukraine and a hunger strike by j
Neprehliadnite

Chýbajúca ruská reakcia na bieloruský čin sa rovná tolerancii, tvrdí Le Drian

Dlhoročný autoritársky vodca Bieloruska tiež označil za falošné správy médií, že na palube lietadla cestovali pracovníci bieloruských tajných služieb. „Traja ľudia vystúpili z lietadla v Minsku, aby sa potom (do neho) nemuseli vracať z Vilniusu, ale urobili z nich pracovníkov KGB," okomentoval podľa agentúry Interfax skutočnosť, že okrem zadržaného Ramana Prataseviča a jeho priateľky zakončili let v Minsku aj ďalší cestujúci, zatiaľ čo väčšina z nich pokračovala do Vilniusu.

Lukašenko v prvom verejnom vystúpení po incidente tiež okrem iného vyhlásil, že tí, ktorí chcú Bielorusku zlé veci, prešli od organizácie nepokojov k fáze, kedy sa snaží Bielorusko zadusiť. Postup bieloruských úradov, ktoré za lietadlom poslali aj stíhačku, odsúdil rad západných krajín a organizácií. Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa v pondelok zhodli na prijatí cielených sankcií voči Bielorusku. V prijatých záveroch bruselského summitu tiež vyzvali únijného prepravca, aby sa vyhýbali preletom bieloruského vzdušného priestoru. Chcú tiež znemožniť prelety a pristátie bieloruských aeroliniek na území členských štátov EÚ.