Vo svojich najtemnejších časoch – od leta 2017 do leta 2019 – bola americká automobilka Tesla iba niekoľko mesiacov vzdialená od krachu. Dôvodom boli logistické problémy spojené s výrobou Modelu 3, tvrdí na svojom twitteri šéf spoločnosti Elon Musk.

Zúfalý CEO Tesly sa v tom čase odhodlal osloviť šéfa technologického gigantu Apple, aby automobilku odkúpil. Apple už tri roky predtým investoval do projektu s názvom Titan, ktorého cieľom bolo vytvoriť vlastný automobil. No v roku 2016 od tejto ambície ustúpil.

Aj to bol pravdepodobne jeden z dôvodov, prečo sa Tim Cook odmietol so CEO Tesly vôbec stretnúť. Nemusel spraviť dobre - cena automobilky bola vtedy oproti súčasnej hodnote desatinová.

KK1 Fremont - Na snímke továreň automobilky Tesla 12. mája 2020 v americkom Fremonte. Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk je majstrom v porušovaní nariadení zdržiavať sa doma, ktoré majú zastaviť šírenie nového koronavírusu, a vyslúžil si za toto správanie podporu aj kritiku na sociálnych sieťach. Medzi podporovateľmi Muska je aj prezident USA Donald Trump. Ten v utorok na Twitteri napísal, že továreň automobilky Tesla v oblasti Sanfranciského zálivu by mala dostať povolenie
Neprehliadnite

Na akciách Tesly som zarobil 500 percent. Náhodou

Druhým dôvodom bola až prehnane agresívna rivalita E. Muska, ktorý Apple nazval „cintorínom Tesly“. Keď sa ho novinári opýtali na odchody dôležitých inžinierov z Tesly do Apple, tak odpovedal: „Dôležitý inžinieri? Najali iba ľudí, ktorých sme vyhodili“.

Pre E. Muska bol Apple vždy kľúčový konkurent. Pretože autá budúcnosti – autonómne vozidlá – budú omnoho viac o integrovaných technológiách ako o samotnom aute.

Túto svoju víziu dokázal úspešne predať aj investorom, ktorí pokračovali v nákupe akcií spoločnosti. Tesla tak počas minulého roka vzrástla na hodnote osemnásobne, čo bolo najviac zo všetkých veľkých globálnych firiem.

(150930) -- FREMONT, Sept. 30, 2015 (Xinhua) -- Tesla CEO Elon Musk introduces the falcon wing door on the Model X electric sports-utility vehicles during a presentation in Fremont, California, the United States, on Sept. 29, 2015. (Xinhua/Liu Yilin), Image: 260616717, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis
Neprehliadnite

Akcie Tesly pokorili psychologickú hranicu. Čína je teraz jej druhým domovom

Jej trhová kapitalizácia je väčšia ako nasledujúcich sedem veľkých automobiliek vrátane gigantov ako je Volkswagen a Toyota. Tento fakt poukazuje na obrovský optimizmus spojený s budúcou produkciou spoločnosti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa