Slovákom chýba v krajine najmä ľudskosť. V prieskume pri príležitosti Európskeho týždňa verejného zdravia to uviedlo 70 percent ľudí. Ako najväčšiu hrozbu pre psychickú pohodu vnímajú obyvatelia ekonomicky tlak a politickú situáciu. Polovica z nich sa cíti vyčerpane.
Viac ako 60 percent respondentov povedalo, že by svoje duševné zdravie ohodnotili ako dobré alebo výborné. Išlo o pozitívne pocity ako pokoj (51,9 percenta), vďačnosť (42 percent), šťastie (32,8 percenta) a nadšenie (18,3 percenta).
Pocit celkového vyčerpania
„U každého druhého človeka sa nám dostal do popredia pocit celkového vyčerpania,“ poznamenala Zuzana Katreniaková z Ústavu sociálnej a behaviorálnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a zo Slovenskej asociácie verejného zdravia. Okrem vyčerpania podľa nej prevládal u respondentov stres (44,1 percenta), smútok (28,5 percenta), úzkosť (21,2 percenta), osamelosť (18,8 percenta) a depresívne pocity (16,5 percenta).
„Najviac nám vystupuje do popredia generácia mladých ľudí do 29 rokov, čo sú pracujúci alebo študujúci ľudia a mladá produktívna generácia, ktorá už teraz deklaruje takéto pocity. Mali by sme to brať ako varovný signál,“ skonštatovala Katreniaková. Ako príčiny negatívnych pocitov uviedli ľudia sledovanie aktuálneho diania a informácií v médiách.
Absentujú benefity v práci
Medzi hlavné faktory, ktoré negatívne vplývajú na duševné zdravie Slovákov, patria podľa prieskumu ekonomická situácia a inflácia. Za najviac ohrozujúce ich označilo 48,5 percenta respondentov. Nasleduje politická situácia na Slovensku (34,4 percenta) a vojnové konflikty (24,4 percenta).
Katreniaková zároveň poukázala, že zamestnávatelia neponúkajú svojim zamestnancom benefity v oblasti duševného zdravia. Niektorí poskytujú oddychové zóny vo firme, prednášky o duševnom zdraví, konzultácie so psychológom či psychológa priamo na pracovisku, sabatikal (dlhodobé neplatené pracovné voľno), príspevok na psychologickú pomoc alebo skríningy duševného zdravia. Viac ako 66 percent uviedlo, že zamestnanci nemajú žiadne benefity v tejto oblasti. Zamestnanci by najviac chceli od zamestnávateľov sabatikal (29,4 percenta).
Prieskum vykomala agentúra MNFORCE v máji 2025 na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov.
Ďalšie dôležité správy
