Londýnske letisko Heathrow sa vlani prepadlo do straty 2,01 miliardy libier v porovnaní so ziskom 546 miliónov libier v predchádzajúcom roku. Pandémia spôsobila prepad leteckej prepravy a počet cestujúcich klesol najnižšie od 70. rokov, uviedlo dnes letisko vo svojej správe.

Počet odbavených cestujúcich klesol o 73 percent na 22 miliónov. Z toho polovica prešla letiskom za január a február, teda predtým, než pandémia choroby Covid-19 zastavila globálnu leteckú prepravu. Výnosy sa znížili o 62 percent na 1,18 miliardy libier.

Letisko uviedlo, že má k dispozícii 3,9 miliardy libier a tieto peniaze by mu mali pomôcť udržať prevádzku do roku 2023.

Prvou leteckou spoločnosťou, ktorá obnovila letovú prevádzku na letisku Košice, sú České aerolínie (ČSA) ktoré  opäť lietajú na linke medzi Prahou a Košicami. Prvý prílet bol 15. júna 2020 o 13:45 z Prahy. Lietať sa bude trikrát týždenne každý pondelok, stredu a piatok, s príletom do Košíc o 13:45 a následným odletom späť do Prahy o 14:30. ČSA bude používať lietadlá typu ATR 72, štandardne pre 64 cestujúcich. Postupne bude frekvencia letov narastať a návrat na pôvodnú úroveň 13 letov za týždeň j
Neprehliadnite

České aerolínie oznámili, že prepustia všetkých 430 zamestnancov

Heathrow je najväčším letiskom v Británii a bolo tiež najvyťaženejším v Európe. Vlani ho však o tento titul pripravilo parížske letisko Charlesa de Gaulla.

Letisko vyzvalo britskú vládu, aby sa dohodla na spoločných medzinárodných štandardoch pre cestovanie, ktoré by umožnili cestujúcim od leta znova lietať. Požaduje tiež pre letisko daňové úľavy, ktoré by im pomohli prekonať krízu. Heathrow dúfa, že sa podarí obnoviť turistické lety od polovice mája.

Vlastníkom letiska Heathrow je španielska infraštruktúrna spoločnosť Ferrovial, ďalej firmy Qatar Investment Authority, China Investment Corp a ďalší investori.