Košické letisko príde v krátkom časovom období už o druhú linku. Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair dnes oznámila, že ruší na obdobie zimného letového poriadku svoju linku na trase Londýn (Southend) – Košice.

Košické letisko o tom informuje na svojej webovej stránke. Ide pritom už o druhú pozastavenú linku na košickom letisku. Pred pár mesiacmi potvrdil Turkish Airlines, že pozastavuje linku na trase Istanbul-Košice. Pozastavenie oboch liniek je dôsledkom globálnej leteckej krízy, ktorú odštartovali dve tragické nehody strojov Boeing 737 MAX.

Letecká linka Ryanairu na trase Londýn (Southend) – Košice končí zhruba pol roka od jej spustenia. Bolo to začiatkom apríla, kedy na košické letisko prvýkrát v histórii pristálo lietadlo Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ryanair. Írsky prepravca prevádzkoval linku trikrát týždenne a jej zatiaľ posledný let je naplánovaný na 26. októbra.

„Doteraz nevyriešený problém s lietadlami Boeing 737 MAX a silný konkurenčný boj nízkonákladových spoločností na európskom nebi nás opätovne zasiahol,“ tvrdí výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Michael Tmej.

„Letecký priemysel je mimoriadne turbulentné odvetvie a regionálne letiská sú akýmkoľvek krízam vystavené ako prvé. S Ryanairom, ale aj inými leteckými spoločnosťami, budeme naďalej intenzívne komunikovať a presviedčať ich na otvorenie najmä tých leteckých spojení, po ktorých je dlhodobo intenzívny dopyt - ako napríklad Dublin, či viacero destinácií v severnom Anglicku,” dodáva M. Tmej.

Letecké aerolinky Turkish airlines koncom júna oznámili, že od začiatku septembra pozastavujú letecké linky na trase Košice-Istanbul. Linka bola prevádzkovaná štyrikrát týždenne počas troch rokov.

Problémy Ryanairu

Šéf Ryanairu Michael O'Leary pripravuje zamestnancov na škrtanie miest, ktoré začne zrejme už na jeseň. Okrem toho pristúpil k plánu na skresanie svojho platu a bonusov.

„Päťsto pilotov a štyristo palubných sprievodcov prevyšuje súčasné požiadavky. Počas nasledujúcich niekoľkých týždňov sa budeme snažiť minimalizovať straty pracovných miest, ale niektorým sa nedá vyhnúť,“ uviedol M. O'Leary vo svojom videu.

Podľa podmienok novej dohody sa ročný plat M. O'Learyho skreše zo súčasného jedného milióna eur na 500-tisíc. Taktiež sa zníži jeho maximálny ročný bonus z milióna eur na polovicu, informuje spravodajský portál Guardian.

Zrušia letecké základne

Pred nedávnom spoločnosť Ryanair informovala, že odstávky Boeingov 737 MAX budú mať za následok zatváranie leteckých základní. Aerolinky momentálne rokujú s letiskami, ktorých sa dotkne strata základne. Hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková nedávno pre TREND povedala, že letiska v Bratislave sa zatváranie leteckých základní nedotkne.

Ešte pred zhruba rokom letecká spoločnosť bojovala s nedostatkom personálu. V súčasnosti zamestnáva okolo 17-tisíc ľudí z čoho 5 500 je pilotov. M. O'Leary dodal, že oficiálny počet zoškrtaných pracovných miest bude známy do konca mesiaca po rokovaniach s letiskami a odbormi.