Situácia je vážna, vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO) na tlačovej konferencii, kde spolu s odborníkmi zhodnotil priebežný stav na Slovensku počas tretej vlny covidu-19 na Slovensku. Lengvarský zároveň navrhuje tri fázy nových opatrení:

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Celá pandémia je drahá, Lengvarský súhlasí s každou motiváciou na očkovanie proti covidu-19

Lockdown do 16. decembra

Prvá fáza opatrení by začne predĺžením lockdownu do 16. decembra, intenzívnejšie kontroly a výrazné zlepšenie dodržiavania protipandemických opatrení. 

17. - 24. december

Druhá fáza začne od 17. decembra a potrvá do 24. decembra. Ministerstvo navrhuje otvoriť prevádzky pre očkovaných a prekonaných. Týka sa to aj prevádzok v nákupných centrách za podmienky dodržania kapacity 1 osoby na 15 metrov štvorcových.

V prípade kaderníctiev, holičstiev a manikúr bude treba dodržiavať kapacitu 1 osoba na 25 metrov štvorcových. Rovnaké obmedzenie patrí aj pre návštevy bohoslužieb. V režime základ by mali fungovať esenciálne obchody a prevádzky s domácimi potrebami nebudú súčasťou esenciálnych obchodov.

25. december - 9. január

Tretia fáza by sa mala začať už 25. decembra a trvať do 9. januára. Lengvarský navrhuje otvoriť hotely v režime očkovaný a prekonaný a v niektorých prípadoch aj testovaný. PCR test by nemal byť starší ako 72 hodín a antigénový nie viac ako 48 hodín. Spoločné priestory hotelov zostanú zatvorené a reštaurácie by mali vydávať jedlo cez okienko alebo priamo na izbu.

turisti
Neprehliadnite

Turisti sa k nám nevrátia, kým nezmizne chaos v covidových opatreniach

Vleky a lanovky by mali byť otvorené v režime očkovaný a prekonaný, premávať nebudú len kabínkové lanovky. Lengvarský otvorí aj fitnescentrá buď len pre šesť osôb alebo pri kapacite jedna osoba na 25 metrov štvorcových. 

V prípade bohoslužieb by platil režim očkovaný a prekonaný a buď maximálne 30 osôb alebo jedna osoba na 25 metrov štvorcových.

Do 9. januára by mali fungovať aj esenciálne obchody. Zatvorené zostanú neesenciálne obchody, základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo aj predajne obuvi a domácich potrieb.

Stúpa pozitivita prípadov

Ministerstvo vyzvalo zamestnávateľov, aby nechávali doma čo najviac ľudí a vysoko odporúča prácu z domu. Ľudia by mali byť podľa V. Lengvarského čo najviac zodpovední a znižovať sociálne kontakty.

Súčasné opatrenia podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka priniesli len čiastočné zníženie mobility. Pokles zaznamenali len v obchodoch, ale nedosiahol hodnoty zo začiatku roka. Zmeny nenastali ani v prípade práce z domu. 

M. Mišík dodal, že došlo k vyrovnaniu vo výskyte ochorenia, teda najviac nakazených nie je medzi deťmi a mládežou. Stúpa aj pozitivita vykonaných PCR testov, pri ktorých každý tretí je pozitívny.

Povinné očkovanie

Minister Lengvarský na tlačovej konferencii povedal, že nevidí problém v tom, aby bola osoba postihnutá prípadnými následkami po očkovaní odškodnená. Ministerstvo zdravotníctva vložilo do zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach klauzulu, ktorá hovorí práve o tom, že sa po očkovaní odškodniť postihnutá osoba môže.

Lengvarský doplnil, že nič nebráni ani tomu, aby sa spustilo povinné očkovanie pre určitú skupinu ľudí. Dohodnúť sa však treba na technikáliách prípadného vykonania nariadenia, ktoré by to umožňovalo.

Koaličná strana Za ľudí pre TASR v pondelok uviedla, že je otvorená diskusii o povinnom očkovaní. Bližšie sa k téme vyjadrí v utorok (7. 12.). Strana SaS jednotnú pozíciu na tému povinného očkovania nemá.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas brífingu s novinármi po rokovaní  s riaditeľmi košických nemocníc v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach 29. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Lengvarský: Zdravotníctvo na Slovensku môže byť na inej úrovni, nemôžeme sa vyhovárať