Ešte ani rok neubehol, odkedy sa realitou stal brexit. Veľká Británia dala navždy zbohom Európskej únii. Rozviazala s ňou dovtedajšie pomerne živé obchodné aj pracovné kontakty. Na Spojené kráľovstvo však v týchto dňoch doľahla kríza na trhu s pohonnými hmotami. Na tisícoch čerpacích staníc chýbajú zásoby kvôli nedostatku vodičov cisterien.

A tak Británia hľadá pomoc zvonka, obracia sa aj na európske krajiny. Londýn chce nedostatok pracovníkov riešiť zavedením dočasných víz pre vodičov zo zahraničia. Premiér Boris Johnson ponúka miesta až pre 10 500 pracovníkov spoza hraníc, aby sa predišlo narušeniu dodávateľského reťazca.

Zmenili názor

Britská vláda najskôr vylúčila udeľovanie víz zahraničným pracovníkom, ale počas posledného víkendu si to ministri rozmysleli. Podľa vládneho vyhlásenia, z ktorého citovala CNN, bolo do existujúceho vízového režimu do Vianoc 2021 zaradených 5-tisíc vodičov ťažkých nákladných vozidiel a 5 500 pracovníkov pôsobiacich v oblasti chovu hydiny „s cieľom zmierniť počas tohto výnimočného obdobia tlaky v dodávateľskom reťazci v potravinárskom a logistickom odvetví“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa