Svet práce už nikdy nebude ako predtým, tvrdí Larry Fink zo spoločnosti BlackRock. Ten starý je podľa neho „úplne preč“. Príčinou sú masívne odchody ľudí zo svojich pozícií od čias, keď vrcholila pandémia koronavírusu.

V USA tento jav dostal aj pomenovanie „Great Resignation“ (Veľká rezignácia) alebo aj Big Quit. Je to ekonomický trend, v rámci ktorého zamestnanci dobrovoľne hromadne rezignujú na svoju prácu, ktorý sa rozbehol najmä začiatkom roku 2021.

Americký miliardár L. Fink, zakladateľ spoločnosti BlackRock – medzinárodného správcu aktív a investícií so sídlom v Spojených štátoch – napísal vo svojom výročnom liste svojim klientom, generálnym riaditeľom firiem o rekordnom počte zamestnancov, ktorí odchádzajú.

Na vlastné nebezpečenstvo

Vo vyjadrení, z ktorého citoval businessinsider.com, konštatoval, že to, že pracovníci hľadajúci nové príležitosti, je dobrá vec, no spoločnosti sa musia prispôsobiť. „Spoločnosti, ktoré sa neprispôsobia novej realite, to urobia na vlastné nebezpečenstvo,“ povedal. BlackRock poskytuje služby v oblasti manažérstva rizika a poradenské služby pre inštitucionálnych a retailových klientov.

Väčšina ekonómov zvykne tvrdiť, že prestať pracovať je zvyčajne prejavom optimizmu. Dôvody ukončenia pracovného pomeru alebo úplného vypadnutia z trhu práce sú však veľmi rôznorodé, napísal portál theguardian.com. Medzi hlavné, uvádzané odborníkmi naďalej patrí nedostatok primeranej starostlivosti o deti a zdravotné obavy týkajúce sa covidu, ktoré teraz zhoršuje šírenie variantu omikron.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa