Ruské jednotky „vystavujú riziku celý kontinent", keď využívajú Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine, ktorá je najväčšou svojho druhu v Európe, ako vojenskú základňu. Vyhlásil to v nedeľu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky News.

„Vzhľadom na naše tragické dejiny bola jadrová bezpečnosť celé desaťročia hlavnou prioritou Ukrajiny," uviedol Kuleba, pričom odkazoval na černobyľskú haváriu, ku ktorej prišlo v roku 1986.

„Ruskí útočníci premenili Záporožskú jadrovú elektráreň na vojenskú základňu a vystavujú tak riziku celý kontinent. Ruská armáda musí z elektrárne odísť, nemá tam čo robiť," dodal šéf ukrajinskej diplomacie v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Záporožskú jadrovú elektráreň obsadili v prvých týždňoch invázie ruské vojská, no naďalej ju prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Kyjev a Moskva sa v posledných týždňoch navzájom obviňujú z ostreľovania tejto jadrovej elektrárne, čo vyvoláva obavy z možného úniku radiácie.

Ukrajinskí predstavitelia aj v nedeľu ráno uviedli, že oblasť neďaleko elektrárne zasiahla ruská raketa a delostrelecké ostreľovanie, píše Sky News.

Ďalšie dôležité správy

KK31 Kyjev - Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie po  summite tzv. krymskej platformy 23. augusta 2022 v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v príhovore na summite tzv. krymskej platformy prisľúbil, že prinesie
Neprehliadnite

Zelenskyj: V Záporožskej elektrárni hrozí jadrová katastrofa