Po nedávnych turbulenciách na finančných trhoch úrokové sadzby úverov na bývanie poskočili na nové maximá. Dostupnosť bývania klesá takmer všade na svete. Lacné úvery z pandemických časov už záujemcovia o hypotéku premeškali. Úvery zdražujú a otázkou je, kde a kedy sa toto zvyšovanie zastaví. Je zásadné dobre si premyslieť, kedy nastane najvhodnejší čas na hypotéku. Dôležité to je aj pre tých, čo v súčasnosti splácajú hypotéku s výhodnými úrokmi. No po skončení fixácie budú platiť v nasledujúcich rokoch určite viac.

Hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová hovorí, že trhy už počítajú s tým, že na vysokú infláciu v eurozóne bude musieť Európska centrálna banka reagovať ďalším zvýšením úrokových sadzieb. „Preto sú už dnes európske medzibankové sadzby vyššie ako oficiálne sadzby ECB. Nateraz trh predpokladá, že základná sadzba stúpne na približne 3,5 percenta. To znamená, že úroky troj- až päťročných hypoték by mohli stúpnuť na 4,5 až 5 percent. Tam v súčasnosti ešte sadzby slovenských hypoték nie sú. Takže možno predpokladať ich ďalší rast počas nasledujúcich 12 mesiacov,“ upozorňuje M. Valachyová.

Očakávaný rast

Na slovenskom hypotekárnom trhu platí, že úrokové sadzby kontinuálne stúpajú už od jari. Žiadny z odborníkov neočakáva, že začnú zrazu zlacňovať. Ako sa teda v súčasnosti zachovať? Predlžovať fixáciu alebo radšej vyčkať do nového roka, prípadne prefinancovať úver v inej banke?

Aktuálne úrokové sadzby sa na trhu hypoték pohybujú medzi dvomi až 3,5 percentami v závislosti od zvolenej fixácie úrokovej sadzby a konkrétnych podmienok úveru či danej banky, informuje hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Ak by sa vychádzalo z priemerných čísel, zverejnených k júlu tohto roka ECB, tak je to v priemere okolo 2,15 percenta. V porovnaní s priemerom eurozóny, ktorý je 2,07 percenta, je to mierne viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa