Firmy na jedno použitie – tak označil denník Sme spoločnosti, ktoré sa ocitli v prvej desiatke najväčších dlžníkov na daniach pre celé Slovensko. Zoznam každoročne zverejňuje Finančný register. Index sa tohto roku pozrel bližšie na firmy, ktoré sa ocitli v spomínanej top desiatke.

Jedna z najbohatších Poliek

Rebríčku kraľuje Poľka Grazyna Maria Kulczyk s daňovým dlhom vo výške 40,8 milióna eur.

Ako informujú Hospodárske noviny, ide o vdovu po miliardárovi Janovi Kulczykovi, ktorý bol v čase svojej smrti najbohatším mužom našich severných susedov.

Dlh Poľky mal vzniknúť v rokoch 2011 až 2018, kedy Grazyna Maria Kulczyk ovládala bratislavskú komanditnú spoločnosť Old Brewery.

Daňová kontrola však odhalila isté nezrovnalosti, v dôsledku ktorých jej vyrubili daňovú povinnosť 40 miliónov eur. Ako ale informuje denník Sme, Kulczykovej právnici nároky slovenských úradov spochybňujú.

Francúz s dlhom 39,3 milióna eur

Druhú priečku si v rebríčku top desiatich najväčších dlžníkov vyslúžila spoločnosť Clean Energy Trade. Reč je o firme, ktorá sa podľa informácií portálu Aktuality dostala do prvej desiatky najziskovejších spoločností na Slovensku za rok 2013.

Oficiálnym majiteľom spoločnosti Clean Energy Trading je Jean Pierre Rougé, ktorý uvádza bydlisko v meste Boulogne Billancourt blízko Paríža. Firma je v likvidácii a Slovensku na daniach dlhuje 39,3 milióna eur.

Tretiu priečku obsadila spoločnosť Wintro Asia s daňovým dlhom vo výške 32,9 milióna eur, štvrtú zas zastáva Quatro project Europe s nedoplatkom 31,5 milióna eur. Obe firmy majú rovnakú adresu podnikania, spoločných majiteľov i podobné tržby.

Podrobnejšie informácie o spomínaných firmách však nemožno nájsť. Ani jedna z nich nemá vlastnú internetovú stránku a relevantné zmienky o nich takmer neexistujú.

Obchod so zlatom a cennými kovmi

Piate miesto si v rebríčku najväčších daňových dlžníkov vyslúžila spoločnosť AA Gold Company, ktorá štátu na daniach dlhuje 26,6 milióna eur.

Zaujímavejšie než spomínaná suma je práve pozadie firmy, ktorá obchodovala so zlatom a cennými kovmi.

Pochybné zlatníctvo AA Gold Company sa podľa Aktualít spomínalo už v známej DPH kauze „Chovanec a spol.".

Podnikatelia z východného Slovenska páchali ekonomickú trestnú činnosť s krátením daní a neoprávnenými vratkami DPH pri fiktívnych obchodoch.

Už v roku 2007 vyšlo najavo, že AA Gold Company mala byť zapojená do karuselového podvodu, pričom Mníchovské centrum Európskej prokuratúry navrhlo vziať do väzby niekoľkých podozrivých. Jedným z nich bol aj majiteľ AA Gold Company Igor O., ktorý je bývalým policajtom a jeho žena pracuje na Generálnej prokuratúre.

Peniaze smerovali do Ázie

Šiestu priečku obsadila firma DMJ Invest Slovakia s daňovým dlhom vo výške 20,6 milióna eur.

Siedmou priečkou sa zas môže „pýšiť“ spoločnosť T.P. Patriot, ktorá štátu na daniach dlhuje 19,8 milióna eur. Firma bola podľa informácií portálu Aktuality zapojená do čínskej schémy prania špinavých peňazí.

Polícii pranie peňazí pred smrťou priblížil bývalý SIS-kár František Böhm. V onej čínskej práčke malo byť zapojených viacero vetiev, pričom jednu reprezentoval práve F. Böhm a spoločnosť T.P.Patriot, kde bol on sám „tichým spoločníkom“. Peniaze pral z karuselových podvodov s DPH a financie boli následne posielané do Ázie.

Nárazníkové firmy a fiktívne vratky

Spoločnosť Lintman s nedoplatkom vo výške 17,7 milióna eur obsadila ôsme miesto.

Deviate miesto zastáva firma Matrix.M.R. s o niečo nižším nedoplatkom, konkrétne vo výške 17,1 milióna eur.

Ešte na začiatku tohto roka sa však daňový nedoplatok firmy Matrix.M.R. šplhal k 23 miliónom eur, no medzičasom klesol.

Desiatku najväčších dlžníkov na daniach uzatvára spoločnosť Venas, so sídlom v Prešove. Štátu na daniach dlhuje 16,7 milióna eur a podľa zistení Finančnej správy mala cez nárazníkové firmy vytvárať podmienky na uplatnenie fiktívnych vratiek.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Väčšina kontrol DPH končí s nálezom, nárok na odpočet dane je predmetom diskusií